Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Etiópska vláda potvrdila, že jej sily strieľali na tím OSN

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prelomili dve kontrolné stanovištia, aby sa dostali do oblastí, kam nemali ísť, pričom im bolo povedané, aby tam nešli, povedal ovorca etiópskej vlády pre krízu v Tigraji Redwan Hussein.

Addis Abeba 8. decembra (TASR) - Etiópska vláda v utorok potvrdila, že jej jednotky strieľali na tím OSN, ktorý podľa nej ignoroval pokyny a prešiel vládnymi kontrolnými stanovišťami v štáte Tigraj na severe krajiny.

"Niektorých zamestnancov OSN skutočne zadržali a na niektorých strieľali," uviedol podľa agentúry AFP hovorca etiópskej vlády pre krízu v Tigraji Redwan Hussein.

"Prelomili dve kontrolné stanovištia, aby sa dostali do oblastí, kam nemali ísť, pričom im bolo povedané, aby tam nešli. Keď sa chystali prelomiť tretie, strieľali na nich a zadržali ich," dodal Hussein.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed v pondelok povedal, že prebieha úsilie o obnovenie poriadku v štáte Tigraj, kde boje a bezprávie bránia prísunu humanitárnej pomoci pre civilistov v núdzi.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

Etiópska armáda ešte 4. novembra spustila operáciu proti Ľudovému frontu oslobodenia Tigraja (TPLF), ktorý bol v Etiópii dominantnou politickou silou takmer tri desaťročia predtým, ako sa v roku 2018 dostal k moci Abiy Ahmed.

Ten 28. novembra vyhlásil, že etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. TPLF však vyjadril odhodlanie pokračovať v bojoch.

Organizácia Spojených národov minulý týždeň v piatok oznámila, že pokračujúce ozbrojené zrážky v štáte Tigraj na severe krajiny sťažujú dodanie humanitárnej pomoci pre státisíce ľudí - aj napriek dohode s etiópskou vládou, ktorá OSN prístup na toto územie povoľuje.

Počas konfliktu v Etiópii od začiatku novembra podľa AFP prišli doteraz o život tisíce ľudí a vyše 48.000 ušlo zo svojich domovov do susedného Sudánu.

Humanitárne organizácie upozorňujú na možnú humanitárnu katastrofu v štáte Tigraj, kde je približne 600.000 ľudí závislých od potravinovej pomoci.