Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

EÚ a UNESCO podpísali dohodu o etike umelej inteligencie

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Zákonodarcovia Európskeho parlamentu minulý týždeň podporili kľúčový text, ktorý by mohol tvoriť základ pravidiel AI od roku 2026.

Paríž 27. júna (TASR) - Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESO) a Európska komisia podpísali dohodu o urýchlení implementácie odporúčania UNESCO o etike umelej inteligencie (AI). Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Odporúčanie UNESCO o etike AI sú známe od novembra 2021 a predstavujú normatívny rámec pre všetky krajiny sveta.

Svoje vnútroštátne právne predpisy, ktoré zabezpečujú, aby AI rešpektovala základné slobody a ľudské práva a bola prospešná pre celé ľudstvo, už na základe odporúčania UNESCO začalo vypracúvať takmer 30 krajín.

Krajinám s nízkymi príjmami sa zaviazala pomôcť Európska komisia, keď oznámila, že pre ne vyhradí sumu štyri milióny eur určenú na pomoc pri implementácii odporúčaní UNESCO.

"Tvárou v tvár naliehavým výzvam, ktoré vytvára umelá inteligencia, musíme postupovať rýchlejšie tým, že poskytneme väčšiu podporu krajinám s nízkymi príjmami," uviedla generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová vo vyhlásení zverejnenom v utorok.

Dodala, že EK podporí tieto krajiny financovaním mobilizácie odborníkov a organizovaním školení o AI.

Medzi iniciatívami financovanými na základe tejto dohody je aj zriadenie globálneho tímu expertov UNESCO, ktorý by mal poskytovať podporu a poradenstvo pri implementácii odporúčania UNESCO.

UNESCO bude tiež každoročne organizovať globálne fórum o etike AI, ktoré bude slúžiť ako platforma na odbornú prípravu a umožní zainteresovaným stranám vymieňať si osvedčené postupy.

Odporúčanie UNESCO je prvým univerzálnym normotvorným rámcom pre etiku umelej inteligencie - prijaté bolo v novembri 2021, a to jednomyseľne 193 členskými štátmi UNESCO.

Tento dokument je založený na podpore a ochrane ľudských práv, ľudskej dôstojnosti a environmentálnej udržateľnosti. Presadzuje zásady, ako je právny štát, a obsahuje konkrétne politické kapitoly, ktoré vyzývajú na lepšiu správu údajov, inkluzívnosť a rodovú rovnosť.

AFP pripomenula, že hoci v EÚ chýbajú silné spoločnosti zaoberajúce sa AI, euroblok zrýchlil tempo regulácie tejto technológie. Rýchly pokrok v oblasti AI, ku ktorému došlo v uplynulom roku, totiž zaskočil väčšinu médií v EÚ i mnohých politikov.

Zákonodarcovia Európskeho parlamentu minulý týždeň podporili kľúčový text, ktorý by mohol tvoriť základ pravidiel AI od roku 2026. Zahraniční a domáci vývojári AI ho označili za príliš prísny.