Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

EÚ chce presadiť trvalo udržateľné používanie pesticídov

Na snímke európsky komisár pre oblasť zdravia a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis Foto: TASR - Pavel Neubauer

Komisár EÚ pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis v tejto súvislosti vyhlásil, že si je vedomý obáv občanov z využívania pesticídov na ich zdravie a na životné prostredie.

Brusel 10. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes zverejnila správu o trvalo udržateľnom využívaní pesticídov, ktorá zahŕňa širokú škálu oblastí od leteckých postrekov, lepšieho informovania verejnosti až po odbornú prípravu profesionálov. Posudzuje tiež pokrok, ktorý dosiahli členské štáty pri uplatňovaní opatrení na znižovanie rizík a dopadov používania pesticídov.

Komisár EÚ pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis v tejto súvislosti vyhlásil, že si je vedomý obáv občanov z využívania pesticídov na ich zdravie a na životné prostredie. "Zohľadňujeme tieto obavy a v spoluprácu s členskými štátmi máme za cieľ dosiahnuť trvalo udržateľné využívanie pesticídov pri pestovaní našich potravín," uviedol komisár.

Podľa jeho slov bude EK naďalej povzbudzovať a opatrení smernice na zníženie rizík vyplývajúcich z používania pesticídov.

Správa EK upozornila na niekoľko kľúčových zistení: letecký postrek je v krajinách EÚ zakázaný (výnimky len za prísnych podmienok); používanie pesticídov je zakázané alebo minimalizované vo verejných parkoch, športových areáloch, nemocniciach a školách; ochranu vodného prostredia alebo špecifických oblastí je ťažké posúdiť vzhľadom na nedostatok merateľných cieľov vo väčšine národných akčných plánov; integrovaná ochrana proti škodcom zostáva v členských štátoch nedostatočne využívaná aj napriek tomu, že krajiny EÚ od roku 2009 zdvojnásobili pesticídy s nízkym rizikom alebo nechemické pesticídy.

Komisia tiež pripomenula, že systémy odbornej prípravy a certifikácie pre odborníkov boli zriadené vo všetkých krajinách EÚ a doteraz takmer štyri milióny poľnohospodárov prešli výcvikom na bezpečné používanie pesticídov. Okrem toho bolo okolo 900.000 postrekovačov testovaných na správne a bezpečné použitie.