Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

EÚ si v prípade Krymu neželá ďalšie zmrazené konflikty v Európe

Miroslav Lajčák Foto: TASR/Martin Baumann

Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v rámci dnešného mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Brusel 3. marca (TASR) - Krajiny EÚ nie sú jednotné v otázke sankcií voči Rusku kvôli prítomnosti ruských vojsk na ukrajinskom území; Brusel zároveň vystríha pred vytvorením ďalších "zmrazených konfliktov" na území Európy. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v rámci dnešného mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Návrh vyhlásenia Rady ministrov predpokladal, že ak Rusko nepoľaví vo svojich vojenských akciách na území Ukrajiny, EÚ pohrozí Moskve sankciami či dokonca zbrojným embargom.

Lajčák v tejto súvislosti povedal, že na sankcie nie je v EÚ jednotný názor, všeobecne však prevažuje tendencia, ktorú podporuje aj Slovensko, že Únia musí voči Rusku vyvodiť dôsledky.

"Rusko sa dopustilo agresie voči Ukrajine, jasne porušilo jej suverenitu a územnú celistvosť, porušuje medzinárodné právo a porušuje aj svoje vlastné záväzky z bilaterálnych dohôd a osobitne Memorandum z Budapešti z roku 1994," upozornil Lajčák.

EÚ podľa neho žiada, aby Rusko okamžite stiahlo svoje vojská z Krymu a začalo komunikovať s ukrajinskou stranou v zmysle podpísaných dohôd. To sú podľa neho zásadné závery dnešnej Rady ministrov.

Európski diplomati sa dnes dozvedeli, že ruský veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) odmietol jej sprostredkovateľskú misiu, informoval Lajčák. Preto navrhol, aby sa na Ukrajinu vyslali misie OSN, Rady Európy, OBSE a tiež EÚ.

"Ťažko si viem predstaviť, že by ruská strana odmietla účasť troch medzinárodných organizácií, ktorých je členom," uviedol Lajčák.



V súvislosti so sankciami Lajčák povedal, že veľmi vážne sa uvažuje o zrušení príprav na summit G8 v Soči. Pokiaľ ide o návrhy na pozastavenie rokovaní o liberalizácii víz, Slovensko sa podľa neho prikláňa k názorom, že netreba trestať občanov Ruskej federácie za kroky, ktoré uskutočnilo ich vedenie. Stop liberalizácii víz by bolo proti občanom Ruska.

"Treba prijať opatrenia. Suspendovať politický dialóg a suspendovať členstvo Ruska v G8. To sú opatrenia, ktoré majú jasnú silu. Posadenie Ruska na trestnú lavicu a vyhodenie zo skupiny slušných krajín," povedal Lajčák.

Podľa jeho slov EÚ musí okamžite prijať kroky, aby "sme neumožnili vznik ďalšieho zmrazeného konfliktu". To, čo sa teraz deje na Kryme, tomu nasvedčuje a Európa nepotrebuje ďalšie Podnestersko, či Náhorný Karabach alebo problémy, aké pozná Gruzínsko.

"Treba konať už teraz. Skôr, než fakty v teréne ukážu, že bude neskoro," povedal šéf slovenskej diplomacie.

Na otázku, či narýchlo zvolaný summit EÚ, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 5. marca, zmení názory členských krajín EÚ, Lajčák odpovedal, že táto informácia zaskočila aj diplomatov a nikto z nich si nevie predstaviť, v čom šéfovia vlád a štátov povedia niečo odlišné od toho, čo k tejto situácii už predniesli ich ministri zahraničných vecí.

Vláda v Kyjeve nesmie nikoho vylúčiť z prebiehajúcich procesov

Úradujúca ukrajinská vláda sa musí vyvarovať akýchkoľvek krokov, ktoré by vylúčili národnostné či iné menšiny z prebiehajúcich politických procesov. Uviedol to dnes minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Lajčák na otázku TASR, či sa diplomati EÚ snažia vplývať aj na nový kabinet v Kyjeve, aby obmedzil určité radikálne prúdy ukrajinskej politiky, odpovedal, že Únia vytrvalo zdôrazňuje, že úradujúca vláda sa musí správať zodpovedne a inkluzívne.

"Musí sa vyvarovať akýchkoľvek krokov, ktoré by vylúčili národnostné či iné menšiny z prebiehajúcich procesov," spresnil šéf slovenskej diplomacie.

Európska únia oceňuje, že zákon o jazykových menšinách nakoniec nebude podpísaný, zdôraznil Lajčák.

"Neradi by sme videli opakovanie takýchto opatrení. To, čo my chceme vidieť, je deeskalácia napätia," opísal Lajčák postoj európskych diplomatov k napätej situácii na Ukrajine.

Pripomenul, že EÚ aj naďalej hovorí o svojej pripravenosti pomôcť Ukrajine, ochote podpísať asociačnú dohodu a tiež dohodu o voľnom obchode. Predstavitelia EÚ však podľa neho predovšetkým vyzývajú ukrajinskú vládu, aby uskutočňovala politiku inkluzívnosti, čo znamená, že žiaden segment spoločnosti sa nesmie cítiť vylúčený z procesov, ktoré v súčasnosti na Ukrajine prebiehajú.