Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Zahraničie

Kukan ocenil prijatie správ o Srbsku a Kosove v Európskom parlamente

Eduard Kukan Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

EÚ podľa jeho slov oceňuje aktívnu prácu Srbska v prístupových rokovaniach. Europoslanec E. Kukan vyjadril nádej, že Belehradu sa podarí otvoriť aj viac rokovacích kapitol.

Brusel 14. júna (TASR) - Srbsko by mohlo otvoriť viac prístupových kapitol s EÚ a Kosovo by malo sformovať vládu zameranú na reformy. Uviedol to dnes slovenský europoslanec Eduard Kukan po rozprave a hlasovaní v Európskom parlamente (EP) o správach týkajúcich sa Srbska a Kosova.

Kukan, ktorý je členom Výboru EP pre zahraničnú politiku a predsedom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ–Srbsko, pre TASR pripomenul, že po utorňajšej rozprave o správach o Srbsku a Kosove v pléne EP dnes nasledovalo hlasovanie. Obe správy boli prijaté veľkou väčšinou - 524 hlasov pre správu o Srbsku a 474 hlasov pre správu o Kosove.

"Srbsko prešlo v tomto období niekoľkými politickými zmenami. Je dôležité, aby po prezidentských voľbách nový prezident pokračoval v proeurópskom smerovaní Srbska," uviedol Kukan. EÚ podľa jeho slov oceňuje aktívnu prácu Srbska v prístupových rokovaniach. Kukan vyjadril nádej, že Belehradu sa podarí otvoriť aj viac rokovacích kapitol.

Zároveň však upozornil, že Srbsko by v kľúčových oblastiach, ako je právny štát, nezávislosť súdnictva či boj proti korupcii, malo preukázať väčšiu politickú vôľu pri napredovaní v reformách. Problémy podľa neho pretrvávajú aj v oblasti slobody médií (útoky na novinárov) a dodržiavania občianskych slobôd, pričom sa zmenšuje priestor pre občiansku spoločnosť.

Čo sa týka situácie v Kosove, Kukan pripomenul, že niekoľko mesiacov trvajúca ťažká politická kríza vyústila do predčasných volieb.

"Je teraz mimoriadne dôležité sformovať vládu a začať sa venovať potrebným reformám, z ktorých budú ťažiť kosovskí obyvatelia," odkázal. Dodal, že v centre integračného procesu v Kosove musí byť právny štát a boj proti korupcií, pričom tieto reformy musí sprevádzať riešenie korupčných káuz a priorita tzv. Európskej reformnej agendy pre Kosovo, ktorá sa zameriava aj na socio-ekonomické štrukturálne reformy.

"Kosovo sa rovnako musí snažiť dokončiť demarkačnú dohodu s Čiernou Horou, ktorá by mohla otvoriť dvere vízovej liberalizácii," uzavrel Kukan.