Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

EÚ chce ukončiť monitorovanie situácie v Poľsku do polovice marca

Na archívnej snímke hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas (vpravo) a podpredseda Európskej komisie (EK) pre euro Valdis Dombrovskis počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 6. júla 2015. Foto: TASR/AP

Európska komisia začala v stredu predbežné vyšetrovanie dodržiavania princípov právneho štátu v Poľsku.

Brusel 14. januára (TASR) - Exekutíva EÚ by mala prísť s posúdením stavu právneho štátu v Poľsku zhruba v polovici marca. Uviedol to dnes hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas.

Európska komisia začala v stredu predbežné vyšetrovanie dodržiavania princípov právneho štátu v Poľsku. K prijatiu tohto opatrenia došlo necelé tri mesiace po tom, ako v Poľsku vyhrala parlamentné voľby konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Nová vláda rýchlo presadila reformu, ktorou sa snaží dostať pod kontrolu verejnoprávne médiá, a zmenila aj zákon o ústavnom súde.

V rámci predbežného právneho konania EK rozbehne s Varšavou dialóg, ktorý by mal zmierniť obavy, že zmeny nastolené novou poľskou vládou sú zásahom do bežných demokratických princípov. Prípadným postihom zo strany EÚ, ktorý sa však javí ako nepravdepodobný, by bolo najmä pozastavenie hlasovacích práv Poľska v Rade EÚ.

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski po stredajšom oznámení EK o predbežnom právnom konaní voči Poľsku povedal, že výmena názorov s exekutívou EÚ môže trvať celé mesiace, hovorca EK však dnes upozornil, že z hľadiska Bruselu je táto lehota oveľa prísnejšia.

"Kolégium komisárov určilo pracovnú schôdzu v polovici marca, ktorá by umožnila tento štruktúrovaný a kooperatívny dialóg uzavrieť," zdôraznil Schinas počas dnešného stretnutia s novinármi. Dodal, že EK dúfa, čo v stredu naznačil aj prvá podpredseda Frans Timmermans, že proces monitorovania krokov poľskej vlády bude do polovice marca ukončený. Komisia nanovo vyhodnotí situáciu a následne v prípade potreby prijme ďalšie opatrenia.

Poľská premiérka: Sankcie zo strany EÚ nám nehrozia

Poľská premiérka Beata Szydlová vyjadrila dnes presvedčenie, že Európska únia neuvalí sankcie na Poľsko v dôsledku nedávno prijatých zákonov, ktoré podľa kritikov porušujú princípy právneho štátu v únii.

Predsedníčka poľskej vlády si nemyslí, že by EÚ mohla uvaliť sankcie, pretože "Európska komisia nemôže potrestať každého". Komisia však podľa nej môže navrhnúť kroky, ktoré by malo Poľsko prijať.

"Netvrdím, že sme neurobili chyby alebo že sa niektoré veci nemohli uskutočniť iným spôsobom," povedala Szydlová pre televíznu stanicu TVN24. Trvá však na tom, že všetky kroky podniknuté vládou a poslancami boli realizované s plnou úctou voči právnemu štátu.

Szydlová rokovala dnes o tomto spore s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. Obaja sa zhodli na tom, že záležitosť chcú vyriešiť čo najskôr, povedal hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek.

Európska komisia rozhodla v stredu o začatí monitorovania dodržiavania princípov právneho štátu v Poľsku. K prijatiu tohto opatrenia došlo necelé tri mesiace po tom, ako v Poľsku zvíťazila v parlamentných voľbách konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Nová vláda rýchlo presadila reformu, ktorou sa snaží dostať pod kontrolu verejnoprávne médiá, a zmenila aj zákon o ústavnom súde.

Európsky parlament sa bude Poľskom zaoberať na svojom zasadnutí 20. januára. Szydlová potvrdila, že sa doň plánuje aktívne zapojiť.

Prezident Európskej vysielacej únie vyjadril znepokojenie nad postupom Varšavy

Rozhodnutie novej poľskej vlády kontrolovať verejnoprávny rozhlas a televíziu označil dnes prezident Európskej vysielacej únie (EBU) Jean-Paul Philippot v Bruseli za znepokojujúci útok na nezávislosť médií.

Najvyšší predstaviteľ EBU pre tlačovú agentúru Reuters pripomenul, že ním riadená únia má jednoznačný a dôrazný mandát chrániť spoločné hodnoty. Dve z nich, a to princípy nezávislosti a pluralizmu, čelia teraz v Poľsku útoku, vyplynulo z Belgičanových slov.

Philippot pripomenul, že európske krajiny garantujú nezávislosť verejnoprávnych vysielateľov programu rôznymi spôsobmi. V Poľsku však teraz padli zábrany prijatím nového mediálneho zákona, čo je pre EBU veľmi znepokojujúce.

Európska komisia (EK) začala v stredu predbežné vyšetrovanie dodržiavania princípov právneho štátu v Poľsku. K prijatiu tohto opatrenia došlo necelé tri mesiace po tom, ako v Poľsku vyhrala parlamentné voľby konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Nová vláda rýchlo presadila reformu, ktorou sa snaží dostať pod kontrolu verejnoprávne médiá, a zmenila aj zákon o ústavnom súde.

V rámci predbežného právneho konania EK rozbehne s Varšavou dialóg, ktorý by mal zmierniť obavy, že zmeny nastolené novou poľskou vládou sú zásahom do bežných demokratických princípov. Prípadným postihom zo strany EÚ, ktorý sa však javí ako nepravdepodobný, by bolo najmä pozastavenie hlasovacích práv Poľska v Rade EÚ.

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski po stredajšom oznámení EK o predbežnom právnom konaní voči Poľsku povedal, že výmena názorov s exekutívou EÚ môže trvať celé mesiace, hovorca EK Margaritis Schinas však dnes upozornil, že z hľadiska Bruselu je táto lehota oveľa prísnejšia.