Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

EÚ posilňuje podporu pre Rohingov na území Bangladéša

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Európska únia presadzuje aj rezolúciu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov na vytvorenie nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej misie, ktorá má podrobne preskúmať situáciu na severe Mjanmarska.

Brusel 15. januára (TASR) - Európska komisia (EK) schválila v pondelok nový program pomoci vo výške päť miliónov eur na podporu rohinských utečencov na území Bangladéša.

Cieľom novej iniciatívy je podporiť identifikáciu a registráciu Rohingov utekajúcich pred prenasledovaním v rodnom Mjanmarsku do Bangladéša, uľahčiť poskytovanie humanitárnej podpory a zabezpečiť lepšiu ochranu najviac zraniteľných osôb.

Zároveň je prejavom záväzku Európskej únie podporovať vytvorenie nevyhnutných podmienok pre prípadné dobrovoľné, bezpečné a dôstojné vrátenie rohinských utečencov späť do Mjanmarska.

EÚ chce v tejto súvislosti podporiť vykonávanie dvojstrannej dohody o repatriácii medzi vládami Mjanmarska a Bangladéša, ktorá bola podpísaná 23. novembra 2017. Vlani v novembri šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová počas návštevy utečeneckého tábora Cox's Bazar zdôraznila podporu EÚ pre bangladéšske orgány, ktoré musia riešiť situáciu osôb utekajúcich z Mjanmarska, ako aj záväzok EÚ poskytnúť potrebnú humanitárnu pomoc rohinským utečencom.

Oznámenie o novej finančnej pomoci zapadá do širšej série akcií vedených Európskou úniou v reakcii na situáciu Rohingov. Vlani v októbri sa v Ženeve konala darcovská konferencia, na ktorej Únia a členské štáty EÚ zaistili takmer polovicu z celkovej sumy.

EÚ presadzuje aj rezolúciu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na vytvorenie nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej misie, ktorá má podrobne preskúmať situáciu na severe Mjanmarska, kde žijú Rohingovia.

Okrem toho Mogheriniová a eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis už vykonali niekoľko návštev v Bangladéši a Mjanmarsku a nastolili priamy kontakt so zodpovednými orgánmi v snahe riešiť túto krízu.

EÚ v roku 2017 poskytla na riešenie najnaliehavejších potrieb rohinských utečencov a ich hostiteľských komunít v Bangladéši viac ako 51 miliónov eur.