Na sociálnej sieti X o tom informovala šéfka Európskej diplomacie Kaja Kallasová.
Pomocná hraničná misia EÚ na hraničnom priechode v Rafahu (EUBAM Rafah) podľa Kallasovej môže zohrávať kľúčovú úlohu pri podpore prímeria medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, ktoré vstúpilo do platnosti 19. januára. Kallasová si myslí, že opätovné zriadenie hraničnej misie "umožní viacerým zraneným osobám opustiť Gazu a dostať lekársku starostlivosť".
EÚ zriadila civilnú misiu EUBAM Rafah ešte v roku 2005. Po prevzatí moci v Pásme Gazy Hamasom o dva roky neskôr však pozastavila jej činnosť. Od roku 2015 misia spolupracuje s palestínskymi orgánmi na projekte "Pripravenosť Palestínskej samosprávy", ktorého cieľom je posilniť činnosť palestínskych hraničných orgánov tak, aby pracovali v súlade s medzinárodnými normami a boli pripravené presunúť sa na hraničný priechod Rafah, keď to situácia umožní.
Ministri zahraničných vecí EÚ sa taktiež v pondelok zhodli na prijatí plánu na zmiernenie sankcií voči Sýrii, v ktorej povstalecké sily v decembri zvrhli dlhoročného prezidenta Bašára Asada. V dôsledku porušovania ľudských práv zo strany Asadovho režimu Únia v minulosti uvalila na Sýriu sankcie, ktorými obmedzila vývoz a dovoz tovaru a finančné služby.
"Hoci sa snažíme postupovať rýchlo, zrušenie sankcií sa môže zvrátiť, ak budú prijaté nesprávne kroky," uviedla Kallasová, pričom narážala na nové vedenie Sýrie. Dočasnú sýrsku vládu v súčasnosti fakticky vedie Ahmad Šara, líder sunnitskej džihádistickej povstaleckej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám. Viacero štátov a ľudskoprávnych organizácií vyjadrilo obavy, že nové vedenie v krajine zavedie prísny výklad islamu.