Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

EÚ prijala druhú výročnú správu o strategickom výhľade

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Predložená správa nadväzuje na správu o strategickom výhľade z roku 2020, ktorá zaviedla koncept odolnosti ako nový kompas pri tvorbe politiky EÚ.

Brusel 8. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) v stredu prijala druhú výročnú správu o strategickom výhľade s názvom „Schopnosť a sloboda EÚ konať". Podľa podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, ktorý je v exekutíve EÚ za túto agendu zodpovedný, ide o perspektívny a multidisciplinárny pohľad na otvorenú strategickú autonómiu EÚ v čoraz multipolárnejšom a spochybňovanom globálnom poriadku.

Komisia identifikovala štyri hlavné globálne trendy, ktoré ovplyvňujú kapacitu a slobodu EÚ konať: zmena klímy a environmentálne výzvy; digitálna hyperkonektivita a technologická transformácia; tlak na demokraciu a hodnoty a posuny v globálnom poriadku a demografii.

Správa stanovila desať kľúčových oblastí činnosti, v ktorých môže Únia využiť príležitosti pre svoje globálne vedenie a otvorenú strategickú autonómiu.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti upozornila, že demokracia v EÚ a európske hodnoty sú spochybňované zvonka aj zvnútra a cítiť potrebu, aby Únia prispôsobila svoju zahraničnú politiku vzhľadom na meniaci sa globálny poriadok.

„Včasné a lepšie informácie o týchto trendoch nám pomôžu včasne sa vyrovnať s takýmito dôležitými problémami a nasmerovať Úniu pozitívnym smerom," uviedla v správe pre médiá.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič dodal, že aj keď nemôžeme vedieť, čo prinesie budúcnosť, lepšie porozumenie kľúčovým megatrendom, neistote a príležitostiam posilní dlhodobú schopnosť EÚ a slobodu konať.

„Správa o strategickom výhľade sa preto zameriava na štyri megatrendy s veľkým vplyvom na EÚ a identifikuje desať oblastí činnosti s cieľom posilniť našu otvorenú strategickú autonómiu a upevniť naše globálne vedúce postavenie do roku 2050," vysvetlil.

Podľa Šefčoviča pandémia ochorenia COVID-19 ešte viac posilnila dôvody pre ambiciózne strategické rozhodnutia na úrovni EÚ.

Predložená správa nadväzuje na správu o strategickom výhľade z roku 2020, ktorá zaviedla koncept odolnosti ako nový „kompas" pri tvorbe politiky EÚ.

Komisia spresnila, že megatrendy a politické opatrenia uvedené v tohoročnej správe o strategickom výhľade boli identifikované prostredníctvom expertného, medziodvetvového prognostického cvičenia, ktoré vykonávajú jednotlivé útvary EK za pomoci širokej konzultácie s členskými štátmi.

Komisia vytýčila 10 strategických oblastí politických opatrení pre budúcnosť:

- zabezpečenie trvalo udržateľných a odolných systémov zdravia a potravín;

- zabezpečenie dekarbonizovanej a dostupnej energie;

- posilnenie kapacity v oblasti správy dát, umelej inteligencie a špičkových technológií;

- zabezpečenie a diverzifikácia dodávok kritických surovín;

- zabezpečenie globálnej pozície prvého navrhovateľa pri vytváraní štandardov;

- budovanie odolných ekonomických a finančných systémov;

- rozvoj a udržanie schopností a zručností zodpovedajúcich ambíciám EÚ;

- posilnenie bezpečnostných a obranných kapacít a prístupu do vesmíru;

- spolupráca s globálnymi partnermi na podpore mieru, bezpečnosti a prosperity pre všetkých;

- posilnenie odolnosti inštitúcií.