Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

EÚ prijala šesť iniciatív pre kandidátske krajiny zo západného Balkánu

Federica Mogheriniová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Predstavitelia EK zdôraznili, že všetky krajiny tohto regiónu sa musia jednoznačne zaviazať, slovami aj činmi, že prekonajú dedičstvo minulosti a ešte pred vstupom do EÚ dospejú k zmiereniu.

Brusel/Štrasburg 6. februára (TASR) - Európska komisia (EK) prijala v utorok stratégiu pre "presvedčivú perspektívu rozšírenia pre západný Balkán a väčšiu angažovanosť EÚ v tomto regióne". Zámerom je potvrdiť európsku budúcnosť tohto regiónu a pripravenosť Únie na prijatie nových členov, len čo splnia potrebné kritériá.

Prečítajte si: Slovensko víta stratégiu EK pre západný Balkán

"Vstup do EÚ je viac než len technický proces. Je to generačná voľba založená na základných hodnotách, ktoré každá krajina musí prijímať aktívnejšie," uvádza sa v stratégii, ktorú v Štrasburgu predstavila šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová a eurokomisár pre rokovania o rozšírení Johannes Hahn.

Komisia ohlásila šesť hlavných iniciatív, ktoré v nasledujúcich rokoch podnikne na podporu transformácie západného Balkánu v oblastiach spoločného záujmu: upevnenie právneho štátu, bezpečnosť a migrácia, spoločensko-hospodársky rozvoj, dopravné a energetické prepojenie vrátane rozšírenia konceptu energetickej únie na západný Balkán, digitálna agenda, čo sa týka aj zníženia poplatkov za roaming, a nakoniec dobré susedské vzťahy.

"Počas funkčného obdobia tejto Komisie k rozšíreniu nedôjde. Dnes sme však naznačili, ako sa bude cesta západného Balkánu do Únie odvíjať. Kandidátske krajiny na nej môžu pokročiť, ak prejavia silnú politickú vôľu, uskutočnia životaschopné reformy a raz a navždy vyriešia svoje spory so susedmi," uviedol predseda EK Jean-Claude Juncker.

Mogheriniová zdôraznila, že západný Balkán je súčasťou Európy, a dodala, že zámerom novej stratégie je to, aby všetkých šesť partnerských krajín raz a navždy prekonalo minulosť a "aby sme všetci spoločne dali smerovaniu západného Balkánu do EÚ nezvratnú podobu".

Komisia vyzvala západný Balkán, aby vykonal komplexné reformy v kľúčových oblastiach, ako je právny štát a základné ľudské práva, boj proti korupcii a organizovanému zločinu, a reformy verejnej správy a súdnictva. Zásadne sa tiež musí zlepšiť fungovanie demokratických inštitúcií a pokračovať treba v hospodárskych reformách, aby sa vyriešili štrukturálne nedostatky, nízka konkurencieschopnosť kandidátskych krajín a vysoká miera nezamestnanosti.

Predstavitelia EK zdôraznili, že všetky krajiny tohto regiónu sa musia jednoznačne zaviazať, slovami aj činmi, že prekonajú dedičstvo minulosti a ešte pred vstupom do EÚ dospejú k zmiereniu a vyriešeniu otvorených otázok, najmä hraničných sporov. Pre Srbsko a Kosovo to znamená pokročiť pri realizácii záväznej dohody o normalizácii vzťahov.

Spravodajca TASR Jaromír Novak