Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

EÚ uvažuje o medzinárodnom trestnom súde pre vojnové zločiny v Sýrii

Británia a Francúzsko patria medzi tie krajiny EÚ, ktoré najdôraznejšie podporujú Chatíbovo zoskupenie ako jediných legitímnych zástupcov sýrskeho ľudu.

Brusel 10. decembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ dnes večer v Bruseli doplnili svoje závery k situácii v Sýrii o postoj únie k povstaleckej opozícii a otázku medzinárodného súdu pre zločiny v Sýrii. Informoval o tom šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák prítomný na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

"Niektoré krajiny odporúčajú, aby bola táto koalícia uznaná za jediného legitímneho predstaviteľa sýrskeho ľudu, ale toto odporúčanie nenašlo konsenzuálnu podobu, takže sme prijali závery, ktoré sú podobné ako tie v novembri," zhodnotil dnešné rokovania diplomatov EÚ Lajčák. Podľa neho to znamená, že Národná koalícia sýrskych revolučných a opozičných síl je legitímnym zástupcom sýrskeho ľudu, ale nie jediným legitímnym predstaviteľom.

Popoludní sa šéf tohto zoskupenia Muáz Chatíb v Bruseli snažil diplomatom čo najuspokojivejšie odpovedať na všetky otázky, ktoré ich zaujímali. Obavy Európanov sa týkali najmä toho, či sýrska koalícia opozičných síl dostatočne silno zastupuje a bude zastupovať všetky zložky spoločnosti. Šéf britskej diplomacie William Hague po Chatíbovom vystúpení uviedol, že EÚ ma dostatočne silné záruky o rešpektovaní práv a zastúpení v sýrskej spoločnosti kresťanskej komunity a početnej kurdskej menšiny.

Británia a Francúzsko patria medzi tie krajiny EÚ, ktoré najdôraznejšie podporujú Chatíbovo zoskupenie ako jediných legitímnych zástupcov sýrskeho ľudu. Podľa agentúry DPA Briti a Francúzi vnímajú Národnú koalíciu sýrskych revolučných a opozičných síl ako možné vládne zoskupenie v období po páde režimu Bašára Asada.

"Už samotná skutočnosť, že 27 ministrov zahraničných vecí EÚ pozvalo na stretnutie lídra sýrskej koalície opozičných síl, dalo tomuto zoskupeniu vyšší stupeň diplomatického uznania," uviedol po Chatíbovej návšteve v Bruseli šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Šéf rezortu slovenskej diplomacie zdôraznil, že európski diplomati sa okrem otázky uznania legitimity koalície opozičných síl venovali aj problematike trestnej zodpovednosti osôb podozrivých z páchania vojnových zločinov počas konfliktu v Sýrii.

"Do textu sme dali odsek, ktorý sa týka možnosti angažovania medzinárodného trestného súdu OSN na vyšetrenie zločinov, ktoré boli spáchané v Sýrii," uviedol Lajčák.