Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Zahraničie

Borrell: Voľby sa stanú terčom nepriateľských zahraničných aktérov

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell odpovedá na otázky novinárov pred rokovaním ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli v pondelok 22. januára 2024. Foto: TASR/AP

Jeho vyhlásenie prišlo po tom, ako diplomatická služba EÚ vydala výročnú správu, v ktorej analyzuje 750 prípadov šírenia dezinformácií zo zahraničia od decembra 2022 do novembra minulého roka.

Brusel 23. januára (TASR) - Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v utorok varoval, že voľby, ktoré tento rok čakajú približne dve miliardy ľudí na celom svete, sa stanú hlavným terčom šírenia dezinformácií. EÚ zároveň zverejnila správu, podľa ktorej za väčšinou dezinformácií v minulom roku stálo Rusko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Voľby sa stanú hlavným terčom nepriateľských zahraničných aktérov... Päťdesiat percent dospelej populácie na svete bude vyzvaných, aby išli voliť, či už ide o voľby do Európskeho parlamentu (EP), v Spojených štátoch, v Indii alebo na mnohých ďalších miestach na svete," uviedol Borrell.

Jeho vyhlásenie prišlo po tom, ako diplomatická služba EÚ vydala výročnú správu, v ktorej analyzuje 750 prípadov šírenia dezinformácií zo zahraničia od decembra 2022 do novembra minulého roka.

Za väčšinou prípadov podľa správy stojí Rusko a po ňom Čína. Hlavným terčom dezinformácií bola Ukrajina. Medzi dotknuté osoby patrili politici a úradníci, ale aj celebrity ako napríklad Margot Robbieová a Nicolas Cage, ktorých snímky boli použité na šírenie nepravdivých informácií. Najčastejšie sa dezinformácie šírili na platforme Telegram alebo X (predtým Twitter).

Využívanie umelej inteligencie (AI) bolo podľa správy "minimálne, ale pútalo pozornosť", pričom najznámejším prípadom je vlaňajšie novembrové deepfake video, v ktorom šéf ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj vyzýva na prevrat.

V správe sa zároveň konštatuje, že zlepšenie a rozmach v dostupnosti nástrojov AI môže priniesť viac výhod pre obrancov ako pre útočníkov, pretože im umožní lepšie identifikovať falošné správy.

EÚ v správe predstavila aj niekoľko opatrení, ktoré môžu krajiny prijať v snahe bojovať proti dezinformáciám pred nadchádzajúcimi voľbami. Patrí medzi ne napríklad rýchlejšie odhaľovanie sietí, ktoré šíria dezinformácie, ako aj vyvracanie nepravdivých informácií ešte pred ich zverejnením.