Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

EÚ vyzvala Turecko, aby začalo prijímať migrantov z Grécka

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Eurokomisárka Johanssonová na konferencii po boku gréckeho ministra Mitarachiho sľúbila, že EÚ vyčlení 275 miliónov eur na výstavbu nových migračných stredísk na piatich gréckych ostrovoch.

Atény 29. marca (TASR) - Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová vyzvala v pondelok Turecko, aby urýchlene začalo opäť prijímať migrantov z Grécka. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vyzývam Turecko, aby urýchlene obnovilo návrat migrantov z Grécka," povedala Johanssonová počas svojej návštevy gréckeho ostrova Lesbos, na ktorom sa v súčasnosti zdržiava viac ako 8000 žiadateľov o azyl.

Johanssonová na tlačovej konferencii po boku gréckeho ministra pre migráciu Notisa Mitarachiho sľúbila, že EÚ vyčlení 275 miliónov eur na výstavbu nových migračných stredísk na piatich gréckych ostrovoch, na ktorých žije dokopy 14.000 migrantov. Sú nimi Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros.

Mitarachi vyzval Turecko, aby prijalo 1450 migrantov, ktorým boli zamietnuté žiadosti o azyl.

Začiatok tlačového brífingu posunuli pre demonštráciu proti výstavbe nového strediska na Lesbose, ktorú zorganizoval miestny guvernér Kostas Mutzuris. Podľa AFP sa jej zúčastnilo približne 300 ľudí.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

"Ostrovania nedovolia výstavbu stálych táborov na gréckych a európskych hraniciach," uviedol guvernér vo vyhlásení.

Ľudskoprávne organizácie obvinili Grécko, že plavidlá s utečencami zatláča naspäť do tureckých vôd, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Atény tieto tvrdenie odmietajú.

"Člny sme nezatlačili. Zabránili sme člnom vstúpiť na európske a grécke územie, čo je podľa predpisov dovolené," uviedol začiatkom marca Mitarachi pre AFP.

Johanssonová však v pondelok uviedla, že Grécko "môže urobiť viac" v súvislosti s vyšetrovaním obvinení zo zatláčania migrantov.

Jedna z hlavných migračných trás do Európskej únie, využívaná utečencami z Ázie, Afriky a Blízkeho východu, vedie práve cez Grécko. Prevažná väčšina z nich sa doplaví na východogrécke ostrovy z neďalekého Turecka.