Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. december 2024Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

EÚ vyzýva na dôraznejšie kroky proti kardiovaskulárnym ochoreniam

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Kardiovaskulárne choroby sú hlavnou príčinou úmrtí v Únii a ministri cez schválené závery predkladajú sériu opatrení zameraných na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia v EÚ.

Brusel 3. decembra (TASR) - Členské štáty Európskej únie by mali vyvinúť výraznejšie úsilie pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Zhodli sa na tom v utorok v Bruseli ministri zdravotníctva v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti, informuje spravodajca TASR.

Kardiovaskulárne choroby sú hlavnou príčinou úmrtí v Únii a ministri cez schválené závery predkladajú sériu opatrení zameraných na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia v EÚ. Opatrenia sa osobitne zameriavajú na prevenciu, včasnú detekciu, liečbu a rehabilitáciu po liečbe.

Maďarský štátny tajomník pre zdravotníctvo Péter Takács v mene krajiny predsedajúcej Rade EÚ upozornil, že kardiovaskulárne ochorenia majú zničujúci vplyv na jednotlivcov a ich rodiny. Vo väčšine prípadov im možno predchádzať zdravším životným štýlom a riešením základných rizikových faktorov.

"Skríning a lepší prístup k liečbe sú základnými prvkami na zníženie vplyvu týchto chorôb. Prijaté závery odrážajú náš záväzok zlepšiť kardiovaskulárne zdravie v celej EÚ," vysvetlil Takács.

Rada ministrov vo svojich záveroch presadzuje, aby sa osobitná pozornosť venovala preventívnym opatreniam (zlepšenie zdravotnej gramotnosti, zvyšovanie informovanosti o kardiovaskulárnom zdraví a odrádzanie od nezdravého životného štýlu ako je fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nezdravé stravovanie).

EÚ vyzýva členské štáty, aby zabezpečili rovnaký prístup ku kardiovaskulárnej zdravotnej starostlivosti, začlenili skríning do pravidelných zdravotných kontrol a posilnili odbornú prípravu zdravotníckych pracovníkov.

Ministri sa obrátili aj na Európsku komisiu, aby prijala komplexné legislatívne opatrenia na pomoc pri znižovaní nadmerného výskytu kardiovaskulárnych chorôb v EÚ a kládla dôraz nielen na podporu zdravia a prevenciu, ale aj na skríning, včasnú detekciu, liečbu, rehabilitáciu a pokrok vo výskume a inováciách.

Kardiovaskulárne ochorenia ako srdcové zlyhanie, mŕtvica, srdcová arytmia, vysoký krvný tlak a kardiomyopatia postihujú srdce a obehový systém. Spôsobujú približne tretinu všetkých úmrtí v EÚ, zvyšujú chorobnosť a invaliditu a majú tým hospodársky vplyv na systémy zdravotnej starostlivosti, ako aj na produktivitu.

Takács pripomenul, že jednou z priorít maďarského predsedníctva je znižovanie záťaže systémov zdravotníctva neprenosnými chorobami, najmä kardiovaskulárnymi. Dodal, že utorňajšie závery vychádzajú z diskusií, ktoré sa uskutočnili počas neformálneho júlového stretnutia ministrov zdravotníctva EÚ v Budapešti.