Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

EÚ žiada Poľsko konať ohľadom disciplinárnej komory Najvyššieho súdu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Komisia pripomenula, že začiatkom decembra 2020 zaslala Poľsku dodatočnú výzvu doplnenú o novú sťažnosť k pôvodnej výzve o nesplnení povinnosti z 29. apríla 2020.

Brusel 27. januára (TASR) - Európska komisia (EK) sa v stredu rozhodla zaslať Poľsku ďalšie odôvodnené stanovisko v súvislosti s fungovaním disciplinárnej komory najvyššieho súdu.

Komisia pripomenula, že začiatkom decembra 2020 zaslala Poľsku dodatočnú výzvu doplnenú o novú sťažnosť k pôvodnej výzve o nesplnení povinnosti z 29. apríla 2020. Exekutíva EÚ upozornila, že odpoveď, zaslaná poľskou stranou na dodatočnú výzvu, obavy Bruselu nerieši.

Z tohto dôvodu sa eurokomisia rozhodla prijať ďalší právny krok v rámci prebiehajúceho konania o nesplnení povinnosti a zaslala do Varšavy dodatočné odôvodnené stanovisko.

Komisia sa domnieva, že Poľsko porušuje právne predpisy Európskej únie tým, že umožňuje disciplinárnemu senátu najvyššieho súdu, ktorého nezávislosť a nestrannosť nie je zaručená, prijímať rozhodnutia s priamym vplyvom na sudcov a na spôsob výkonu ich funkcie.

EK pozná prípady zrušenia imunity sudcov s cieľom začať proti nim trestné stíhanie a následné dočasné pozastavenie výkonu ich funkcie či zníženie ich platu. Disciplinárna komora rozhoduje aj o veciach týkajúcich sa pracovného práva, sociálneho zabezpečenia a odchodu sudcov najvyššieho súdu do dôchodku.

Podľa stanoviska EK právna úprava, ktorú v decembri 2019 presadila súčasná poľská vláda a ktorá platí od februára 2020, zveruje disciplinárnej komore právomoci, ktoré priamo ovplyvňujú postavenie sudcov a výkon ich súdnej činnosti. Zároveň to ohrozuje schopnosť príslušných súdov poskytnúť účinný prostriedok nápravy, čo je zakotvené v Zmluve o fungovaní EÚ.

Poľsko má teraz jeden mesiac na to, aby odpovedalo na nové odôvodnené stanovisko Európskej komisie a prijalo opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s právnymi predpismi EÚ. V opačnom prípade môže Európska komisia tento prípad postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)