Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Eurokomisia kladne zhodnotila druhú pravidelnú platbu pre Ukrajinu

Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová Foto: TASR/AP

Komisia spresnila, že keď túto platbu odobrí aj Rada EÚ (členské štáty), tak sa celková výška finančných prostriedkov vyplatených v roku 2024 na podporu Ukrajinu zvýši na 16,1 miliardy eur.

Brusel 14. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok kladne zhodnotila uvoľnenie druhej pravidelnej platby vo výške takmer 4,1 miliardy eur v rámci Nástroja EÚ pre Ukrajinu. Uvedená suma je určená na podporu makrofinančnej stability Ukrajiny a fungovania jej verejnej správy, informuje spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že keď túto platbu odobrí aj Rada EÚ (členské štáty), tak sa celková výška finančných prostriedkov vyplatených v roku 2024 na podporu Ukrajinu zvýši na 16,1 miliardy eur.

Po posúdení druhej žiadosti o platbu, ktorú Kyjev predložil v októbri, EK dospela k záveru, že Ukrajina uspokojivo splnila deväť dohodnutých reformných ukazovateľov. Ide o reformné kroky, ktoré pokrývajú oblasti ako boj proti korupcii, podnikateľské prostredie, trh práce, regionálna politika, energetický trh a ochrana životného prostredia.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá uviedla, že pozitívne ohodnotenie ukrajinskej žiadosti o platbu vo výške 4,1 miliardy eur je ďalším dôkazom trvalého záväzku EÚ voči Ukrajine, ako aj jej "pôsobivého pokroku" pri presadzovaní dôležitých reforiem s cieľom napredovať v integračnom proces aj napriek prebiehajúcej vojne.

Podľa správy EK Ukrajina zvýšila počet zamestnancov Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry a novelizovala Trestný zákon a Trestný poriadok s cieľom zvýšiť efektívnosť boja proti korupcii. Ukrajina prijala tiež akčný plán na implementáciu stratégie obnovy majetku na roky 2023 - 2025. Tá načrtáva množstvo opatrení v súlade s medzinárodnými osvedčenými postupmi, ako je reforma právneho mechanizmu konfiškácie, identifikácia a vrátenie zhabaného majetku.

V rámci reforiem Kyjev prijal aj akčný plán na zníženie regulačnej záťaže pre podniky preskúmaním a odstránením prekrývajúcich sa predpisov, dereguláciou ekonomických činností a digitalizáciou administratívnych postupov.

Cieľom revidovanej štátnej stratégie regionálneho rozvoja na roky 2021 – 2027 je posilniť sociálnu súdržnosť a zlepšiť blahobyt a bezpečnosť Ukrajincov prostredníctvom demokratickejšieho, decentralizovanejšieho a inkluzívnejšieho systému viacúrovňového riadenia.

V rámci reformy trhu s elektrinou na Ukrajine do platnosti vstúpili sekundárne právne predpisy o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu. Prijatý bol aj nový zákon o prevencii, znižovaní a kontrole priemyselného znečistenia, ktorý predstavuje prvý krok k prevedeniu príslušného práva EÚ do vnútroštátnej legislatívy.

Prevod schválenej sumy na Ukrajinu sa uskutoční po prijatí tohto rozhodnutia Radou EÚ a po prijatí rozhodnutia o platbe zo strany eurokomisie.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)