Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Zahraničie

Eurokomisia prijala zákon o kybernetickej solidarite

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nový zákon má zlepšiť pripravenosť kritických subjektov, posilniť solidaritu, spoločné krízové riadenie a schopnosť reagovať vo všetkých členských štátoch.

Brusel 18. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok prijala návrh zákona o kybernetickej solidarite v EÚ na posilnenie kapacít kybernetickej bezpečnosti v Únii. Jeho účelom je podporovať odhaľovanie kybernetických hrozieb a incidentov a zvyšovať povedomie o nich.

Nový zákon má zlepšiť pripravenosť kritických subjektov, posilniť solidaritu, spoločné krízové riadenie a schopnosť reagovať vo všetkých členských štátoch.

Zákon o kybernetickej solidarite stanovuje, aké schopnosti EÚ potrebuje, aby bola odolnejšia voči kybernetickým hrozbám a vedela na ne lepšie reagovať. Prispeje k zaisteniu bezpečného a zabezpečeného digitálneho priestoru pre občanov a podniky i k ochrane kritických subjektov a základných služieb, ako sú nemocnice a verejnoprospešné služby.

Zákon má pomôcť Únii, aby vytvorila európsky kyberneticko-bezpečnostný štít a rozsiahly mechanizmus reakcií na kybernetické krízy. Štít má byť celoeurópskou infraštruktúrou, ktorú tvoria vnútroštátne a cezhraničné centrá bezpečnostných operácií v celej EÚ. Ich úlohou bude odhaľovať kybernetické hrozby a odstraňovať ich. Tieto centrá budú využívať špičkovú technológiu, ako je umelá inteligencia a vyspelá dátová analýza, na odhaľovanie kybernetických ohrození a incidentov a vydávanie včasných varovaní o nich v cezhraničnom kontexte. Tieto centrá by mohli začať fungovať začiatkom roka 2024.

Komisia takisto predstavila Akadémiu kybernetických zručností. Jej úlohou je zaručiť koordinovanejšiu koncepciu, ako vykryť nedostatok talentov v kybernetickej oblasti – čo je predpokladom posilnenia odolnosti Európy.

Akadémia bude spočiatku fungovať online na platforme EK venovanej digitálnym zručnostiam a pracovným miestam. Akadémia sa postupom času rozvinie a vytvorí spoločný priestor pre akademickú obec, poskytovateľov odbornej prípravy a predmetný sektor.

Navrhovaný zákon o kybernetickej solidarite a Akadémia kybernetických zručností sú založené na už existujúcom silnom strategickom, politickom a legislatívnom rámci a budú prispievať k zlepšovaniu odhaľovania kybernetických hrozieb, odolnosti a pripravenosti na všetkých úrovniach ekosystému kybernetickej bezpečnosti EÚ.

Celkový rozpočet na všetky opatrenia v rámci zákona o kybernetickej solidarite sa pohybuje na úrovni 1,1 miliardy eur. Približne dve tretiny z tejto sumy sa budú financovať zo zdrojov programu Digitálna Európa.

Komisia navrhla aj cielenú zmenu zákona o kybernetickej bezpečnosti, aby umožnila prijatie európskych systémov certifikácie pre spravované bezpečnostné služby v budúcnosti. Ide o vysoko kritické a citlivé služby, ktoré zabezpečujú poskytovatelia služieb kybernetickej bezpečnosti.

Navrhované nariadenie EÚ o zákone o kybernetickej solidarite, ako aj cielenú zmenu zákona o kybernetickej bezpečnosti preskúma Európsky parlament a Rada EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl