Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Europarlament kritizoval odsúdenie Navaľných

Jeden z vodcov ruskej opozície Alexej Navaľnyj počas pojednávania odvolacieho súdu v ruskom Kirove v stredu 16. októbra 2013. Foto: TASR/AP

V otázke ochrany ľudských práv europoslanci zdôraznili, že odsúdenie Alexeja Navaľného a jeho brata Olega bolo založené na nepodložených obvineniach.

Štrasburg 15. januára (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes prijal tri uznesenia, ktoré sa týkajú prípadov porušovania ľudských práv, demokracie a právneho štátu. Poslanci zdôraznili, že v Rusku bolo odsúdenie Alexeja Navaľného a jeho brata Olega založené na nepodložených obvineniach. Parlament tiež odsúdil brutálny masaker školákov v Pakistane a vyjadril hlboké znepokojenie nad zákonom o homosexuálnej propagande v Kirgizsku.

Zákonodarný zbor, hodnotiac situáciu v Rusku, označili túto krajinu za "potenciálnu hrozbu pre samotnú Európsku úniu" a vyslovili sa za pokračovanie vlani prijatých sankcií voči Moskve. Prvé kolo sankcií, ktoré bolo prijaté po anexii Krymu, vyprší už v marci a bude predmetom preskúmania. Európski zákonodarcovia v dnešnom uznesení požiadali o predlženie týchto reštrikcií.

Na druhej strane šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že sa treba snažiť obnoviť dialóg s Moskvou a pomôcť tak ukončiť vlečúci sa konflikt na Ukrajine. Podľa jej slov je potrebné ponechať otvorené diplomatické kanály. Mogheriniová upozornila zákonodarcov, že EÚ musí "myslieť na obnovenie možností a nástrojov pre spoluprácu v oblasti právneho štátu a súdnictva s Ruskom".

V otázke ochrany ľudských práv europoslanci zdôraznili, že odsúdenie prominentného právnika, bojovníka proti korupcii a sociálneho aktivistu Alexeja Navaľného a jeho brata Olega bolo založené na nepodložených obvineniach. Europoslanci vyjadrili hlboké poľutovanie nad tým, že toto trestné stíhanie je politicky motivované.

EP v plnej miere podporil boj proti korupcii v Rusku, ktorý inicioval Alexej Navaľnyj. Poslanci zároveň vyjadrili znepokojenie nad možným politickým využitím rodinného príslušníka na jeho zastrašenie a umlčanie.

Líder skupiny liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt pripomenul, že postoj ruských úradov voči bratom Navaľným je "cynickou spomienkou na postupy sovietskej éry", keď boli rutinne trestaní aj príbuzní predstaviteľov opozície.

Dnešné uznesenie vyzýva Radu EÚ, aby vypracovala jednotnú politiku voči Rusku, ktorá by zaviazala všetkých 28 členských štátov únie a všetky jej inštitúcie k silnému spoločnému odkazu o úlohe ľudských práv vo vzťahoch medzi úniou a Ruskom.

Europoslanci v tejto súvislosti požiadali Mogheriniovú, aby urýchlene predložila komplexnú stratégiu voči Rusku, zameranú na zachovanie územnej celistvosti a suverenity európskych štátov a zároveň na posilnenie demokratických zásad v Rusku.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) vo svojom vystúpení uviedol, že v Rusku "je systematicky potláčané fungovanie občianskej spoločnosti či politickej opozície". A dodal, že vládne taktiky zastrašujú tých, ktorí poukazujú na korupčné škandály v najvyšších kruhoch ruskej politiky. Prípad Navaľného je podľa neho len ďalším rukolapným dôkazom toho, že režim Vladimira Putina neváha odstaviť tých, ktorí sú priamou hrozbou pre jeho vládu.