Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Europarlament odobril vstup Chorvátska do eurozóny od 1. januára 2023

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič gestikuluje počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022. Foto: TASR/AP

Poslanci upozornili, že Chorvátsko má už teraz vyššiu úroveň cenovej konvergencie s eurozónou v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ pri ich vstupe do spoločnej menovej únie.

Brusel/Štrasburg 5. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu vyjadrili súhlasné stanovisko s tým, aby sa Chorvátsko od 1. januára 2023 stalo najnovším členom eurozóny. Informuje o tom spravodajca TASR.

Zákonodarcovia výraznou väčšinou prijali správu rumunského europoslanca Siegfrieda Murešana, v ktorej sa uvádza, že Chorvátsko spĺňa všetky potrebné kritériá na prijatie eura od 1. januára 2023. Za túto správu zahlasovalo 539 poslancov, 45 bolo proti a 48 sa zdržalo hlasovania.

V prijatej správe sa uvádza, že aj napriek hodnoteniu o pripravenosti Chorvátska, ktoré prebieha na pozadí pandémie ochorenia COVID-19, vysokej inflácie a vojny Ruska proti Ukrajine, je Chorvátsko pripravené stať sa v poradí už 20. členom eurozóny.

Poslanci upozornili, že Chorvátsko má už teraz vyššiu úroveň cenovej konvergencie s eurozónou v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ pri ich vstupe do spoločnej menovej únie. Europarlament však dal jasne najavo, že od chorvátskej vlády očakáva "trvalé úsilie" pri zabezpečení ďalšej cenovej konvergencie a že vláda prijme potrebné opatrenia, aby nedošlo k umelému zvyšovaniu cien.

"Reformy, ktoré vykonala chorvátska vláda v posledných rokoch, posilnili hospodárstvo krajiny a vydláždili cestu Chorvátsku k spoločnej mene. Stať sa členom eurozóny je správnym rozhodnutím pre krajinu, jej podniky a občanov, ako aj rôzne odvetvia jej hospodárstva, ako napríklad cestovný ruch," vyhlásil poslanec Murešan v správe pre médiá. A dodal, že skutočnosť, že Chorvátsko sa stane 20. členom eurozóny, je dobrá aj pre EÚ, lebo dokazuje životaschopnosť a dôveru v spoločnú európsku menu.

Stanovisko EP bude postúpené členským štátom eurozóny, ktoré sú zodpovedné za vydanie konečného súhlasu pre vstup Chorvátska do menovej únie.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)