Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Europoslanci grilovali zástupcov farmaceutických firiem pre vakcíny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Predstavitelia firiem AstraZeneca, Moderna, Novavax a CureVac poslancov podľa Wiezika zhodne presviedčali, že výroba a distribúcia vakcín sa v najbližšom období zlepší.

Brusel 25. februára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok poobede prostredníctvom videokonferencie diskutovali so zástupcami viacerých farmaceutických spoločností, ako aj s eurokomisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom a eurokomisárkou pre zdravie Stellou Kyriakidisovou o tom, ako zvýšiť výrobu a zlepšiť dodávku vakcín proti COVID-19.

Rokovania si vyžiadali poslanci z výborov EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) a pozvali na ne zástupcov firiem AstraZeneca, Moderna, Novavax, CureVac, Johnson&Johnson, Pfizer Group a Sanofi. Komisárka Kyriakidisová zákonodarcov ubezpečila, že plán eurokomisie zaočkovať do konca leta 70 percent občanov EÚ je stále reálny.

Europoslanec Martin Hojsík (PS), ktorý je členom výboru ENVI a zúčastnil sa na diskusii, pre TASR uviedol, že Európska komisia pri rokovaniach s týmito firmami a v uzatvorených zmluvách urobila príliš veľa chýb, ktoré treba napraviť a súčasne čo najrýchlejšie investovať do rozšírenia výrobných kapacít v EÚ.

"Európa prehráva boj s koronavírusom. Národné štáty pri riadení pandémie zlyhávajú a nie sú schopné účinne voči pandémii zakročiť. Európska komisia nemá dostatočné právomoci a možnosti pomôcť a robí nevynútené chyby," tvrdí Hojsík. Nedostatok vakcín v Európe zapríčinilo niekoľko faktorov, najmä nevyvážené zmluvy, ktoré sú plné presných cien a povinností pre EÚ, ale povrchné a slabé v otázke dodávok vakcín a termínov pre výrobcov, čo dáva šancu manažérom týchto firiem zbaviť sa zodpovednosti.

"Ak chceme byť v boji s pandémiou úspešní, potrebujeme zmenu prístupu, jasnú premyslenú politiku, nie iba neviditeľnú ruku trhu. A hlavne potrebujeme vybudovať skutočnú zdravotnícku úniu, ktorá bude schopná zvládať zdravotné krízy," povedal Hojsík. To si podľa neho vyžaduje urýchlene investovať verejné zdroje do zvýšenia výroby vakcín v Európe, kvalitnejšie zmluvy a zrýchlený proces autorizácie nových vakcín. Zároveň si to vyžaduje dobre vybavenú, odbornú európsku agentúru s kompetenciami, ktorá bude zabezpečovať vývoj, ale aj výrobu liekov a vakcín pre celú Úniu.

Robert Hajšel (nominant Smer-SD) z výboru ITRE uviedol, že ho slová výrobcov a dodávateľov vakcín neuistili dostatočne o tom, že zabezpečia zazmluvnené množstvá očkovacích dávok v určenom termíne. "To ma posilňuje v názore, že by sme sa, hlavne my na Slovensku, keď vedieme v rebríčkoch úmrtnosti a miery hospitalizácií na svete, mali obzerať aj po vakcínach mimo portfólia EÚ, napríklad z Ruska alebo z Číny. Ale aj tie by museli prejsť schvaľovacím procesom na úrovni EÚ alebo aspoň na národnej úrovni," povedal Hajšel.

Michal Wiezik (Spolu) z výboru ENVI vypočúvanie zástupcov farmaceutického priemyslu v EP prirovnal ku "grilovaniu" kandidátov na eurokomisárov. "Niet sa čomu čudovať, situácia je vážna a problémy s výrobou vakcín, meškajúcimi dodávkami, ako aj pomalosť očkovania v krajinách EÚ stále pretrvávajú," uviedol Wiezik. Nervozitu spôsobuje aj neistota ohľadom účinnosti existujúcich vakcín voči novým variantom koronavírusu.

Predstavitelia firiem AstraZeneca, Moderna, Novavax a CureVac poslancov podľa Wiezika zhodne presviedčali, že výroba a distribúcia vakcín sa v najbližšom období zlepší, nebudú ďalšie zdržania a ich vakcíny sú dostatočne účinné aj voči britskému a juhoafrickému variantu.

Monika Beňová (Smer-SD), ktorá je tiež členkou výboru ENVI, kritizovala výrobcov vakcín, že nie sú schopní plniť svoje zmluvné záväzky. Tlak na farmaceutické spoločnosti treba podľa nej naďalej zvyšovať aj preto, že EÚ im na vývoj vakcín poskytla veľkú finančnú podporu a použitie týchto zdrojov je nevyhnutné dôsledne kontrolovať.


Spravodajca TASR Jaromír Novak

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.