Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Europoslanci navrhujú zrušenie prístupových rokovaní s Tureckom

Europoslanci, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Europoslanci vyjadrili obavy v súvislosti so zhoršením situácie v Turecku v oblasti právneho štátu, ľudských práv, slobody médií a boja proti korupcii.

Brusel 20. júna (TASR) - Prístupové rokovania Turecka s Európskou úniou by sa mali prerušiť v prípade, ak vláda v Ankare prijme niektoré ústavné zmeny, napríklad znovuobnovenie trestu smrti. Zhodli sa na tom dnes poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre zahraničné veci.

Členovia parlamentného výboru vo svojom uznesení naliehajú na Európsku komisiu a na národné vlády krajín EÚ, aby "formálne a bezodkladne pozastavili prístupové rokovania s Tureckom" v prípade, že Ankara skutočne zrealizuje plánované ústavné reformy. Tie by mali podstatne rozšíriť prezidentské právomoci.

Europoslanci vyjadrili obavy v súvislosti so zhoršením situácie v Turecku v oblasti právneho štátu, ľudských práv, slobody médií a boja proti korupcii.

Parlamentný výbor kritizoval aj opakované vyjadrenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom, že obnoví trest smrti. Ak by k takéto rozhodnutiu došlo, ohrozilo by to členstvo Turecka v Rade Európy a podľa europoslancov by to malo viesť k okamžitému pozastaveniu prístupových rokovaní s EÚ.

Za uznesenie hlasovalo 51 poslancov, proti boli traja a 14 sa zdržali hlasovania. Európsky parlament bude o tejto téme - na podnet zahraničnopolitického výboru - hlasovať počas júlového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

"Aj napriek všetkým vnútorným rozdielom Európsky parlament hovorí jedným hlasom, pokiaľ ide o odsúdenie porušovania ľudských práv v Turecku. Pokračovanie výnimočného stavu má neúmerne negatívne účinky na tureckú spoločnosť a svojvoľné zatýkanie tisícov občanov vrátane poslancov a starostov je mimoriadne znepokojujúce," uviedla v tejto súvislosti parlamentná spravodajkyňa pre Turecko, holandská europoslankyňa Kati Piriová.