Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Europoslanec Bilčík: CoFoE sa rozbehla, vyčleňuje kľúčové návrhy

Vladimír Bilčík, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že prísľub konferencie, ktorá má priniesť nápady o tom, kam by Európa mala smerovať, dostali európski aj slovenskí občania už v roku 2016.

Brusel 19. novembra (TASR) - Minulý víkend sa konal v poradí už druhý online panel Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE), ktorý je zameraný na ľudské práva, hodnoty, právny štát a bezpečnosť.

Podľa slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (SPOLU) sa konferencia dobre rozbehla a nachádza sa v štádiu vyčleňovania najkľúčovejších návrhov, ktoré by mali ovplyvniť budúcu podobu EÚ.

Slovenský europoslanec patrí do 108-člennej skupiny európskych zákonodarcov, ktorí dotvárajú parlamentné zhromaždenie zaoberajúce sa CoFoE.

"Konferencia začala skutočne fungovať, nielen v pléne, ale aj v pracovných skupinách," uviedol. Pripomenul, že sa zriadili pracovné skupiny, kde sú okrem zástupcov občanov aj europoslanci, národní poslanci a predstavitelia vlád. On bol zaradený do skupiny, ktorá sa venuje základným ľudským právam a ktorú vedie eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Je nevyhnutné hovoriť o tom, kam chce smerovať Európska únia, dialóg v tomto duchu európski občania očakávajú už od roku 2016. Na adresu Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) to v Bruseli v rozhovore pre TASR uviedol minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že prísľub konferencie, ktorá má priniesť nápady o tom, kam by Európa mala smerovať, dostali európski aj slovenskí občania už v roku 2016, keď sa Spojené kráľovstvo rozhodlo opustiť Európsku úniu.

"Vtedy sme povedali našim občanom, že rozumieme, čo znamená odchod jedného členského štátu. Potom prišli aj ďalšie veci, ktoré len urýchľujú a zvýrazňujú nevyhnutnosť hovoriť o budúcnosti Európy," opísal situáciu.

"Sústreďujeme sa na to, aby sme diskutovali s občanmi, mládežou, s jednotlivými segmentami spoločnosti, s podnikateľmi. So všetkými tými, na ktorých má EÚ konkrétny dopad," opísal Korčok sériu podujatí na Slovensku. A spresnil, že v mene ministerstva zahraničných vecí má práce okolo konferencie na starosti štátny tajomník Martin Klus.

Korčok zároveň pripomenul, že koncom augusta sa uskutočnila "cesta okolo Slovenska", keď predstavitelia vlády navštívili viacero miest a regiónov v snahe viesť priamy dialóg s občanmi.

"Chcem ale povedať aj to, že ľudia majú dnes plné hlavy ochorenia COVID-19. Všetko sa točí okolo covidu, čo je logické, lebo ide o zdravie, ekonomiku a pracovné miesta, a preto to nie jednoduchá diskusia," uviedol o priebehu CoFoE na Slovensku.

Doterajšie podnety zo strany občanov, ktorí sa priamo zúčastňujú na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), sú veľmi užitočné. V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že spoločne s dvoma ďalšími podpredsedníčkami EK – Věrou Jourovou a Dubravkou Šuicovou – pracuje vo Výkonnom výbore Konferencie o budúcnosti Európy, pričom každý z nich vedie aj jednu pracovnú skupinu, v ktorej sú náhodne vybraní občania z rôznych členských krajín, poslanci Európskeho parlamentu a tiež poslanci národných parlamentov.

Šefčovič, ktorý vedie pracovnú skupinu pre zdravotníctvo, uviedol, že prvé zasadnutie tejto skupiny v Štrasburgu považuje za veľmi užitočné a podnetné.

"To zasadnutie bolo mimoriadne užitočné. Práve od občanov prichádzali dobré podnety ohľadom cezhraničného zdravotného poistenia, aby bol v Európe zaistený univerzálny prístup v oblasti zubárskej starostlivosti, ale aj o tom, aby bol kvalitný prístup k liekom všade v Európe," opísal zasadnutie svojej pracovnej skupiny. Dodal, že nezabudne na konštatovanie občianky jednej zo stredoeurópskych krajín, že dnes narodené deti budú možno v západnej Európe žiť oproti tým zo strednej Európy dlhšie preto, lebo je tam lepšia zdravotná starostlivosť.

Európskemu parlamentu (EP) sa nepodarilo presadiť návrh, aby sa na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE) priamo zúčastňovali aj predstavitelia krajín západného Balkánu. V rozhovore pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.

Slovenský europoslanec je stálym spravodajcom EP pre Srbsko a šéfom Delegácie EP pre Čiernu Horu.

Upozornil, že europoslanci podporujú, aby sa do diskusií, ktoré prebiehajú na mnohojazyčnej digitálnej platforme future.europa.eu, mohli zapájať aj občania z krajín západného Balkánu. Europoslanci zároveň pozvali zástupcov krajín tohto regiónu, aby vystúpili hoci aj na diaľku počas plenárneho zasadnutia CoFoE, ktoré sa koncom októbra konalo v Štrasburgu.

Podľa jeho slov priestor vystúpiť on-line na plenárke bol i pre zástupcov západobalkánskych krajín, čo niektorí politici aj využili. Najviac možno minister zahraničných vecí Čiernej Hory Djordje Radulovič. Slovenský europoslanec skonštatoval, že aj to dokazuje, že Čierna Hora je v tomto regióne lídrom europeizácie a procesu pristúpenia do EÚ.

"Nepodarilo sa nám presadiť to, čo sme chceli, aby západobalkánci boli plnohodnotnou súčasťou rokovaní na konferencii," skonštatoval Bilčík.