Sú podozriví z prijímania veľkých súm peňazí od Kataru, aby v jeho prospech ovplyvnili politické rozhodnutia v EP v prospech tejto krajiny.
Tarabella trvá na nevine a zároveň popiera priznania jedného z kľúčových podozrivých v tomto škandále. V stredu bol dočasne až do skončenia vyšetrovania vylúčený z politickej skupiny socialistov a demokratov v EP (S&D) a tiež z belgickej Socialistickej strany (PS).
"Dnes som ešte nemal právo brániť sa. Trvám a budem trvať na svojej nevine. Nikdy som nedostal peniaze ani dary výmenou za svoje politické názory," napísal Tarabella v liste zaslanom Výboru EP pre právne záležitosti. Verejnosť a niektorí europoslanci ho odsudzujú iba na základe článkov v médiách a priznaní niektorých zatknutých. "Tieto priznania sa podľa všetkého časom zmenili," odkázal.
Bývalý taliansky europoslanec Pier Antonio Panzeri, jeden zo štyroch zatknutých v škandále Katargate, podľa belgického denníka L'Echo tvrdí, že dal Tarabellovi od 120.000 do 140.000 eur. V utorok (17.1) podpísal s belgickou prokuratúrou dohodu o vine a treste, v ktorej sa zaväzuje spolupracovať výmenou za zníženie trestu.
Panzeriho zatkli v Bruseli 9. decembra spolu s bývalou podpredsedníčkou EP gréckou europoslankyňou Evou Kailisovou a jej partnerom a asistentom talianskeho europoslanca Francescom Giorgiom. Polícia pri prehliadke Panzeriho bydliska našla 600.000 eur v hotovosti. Spolu s Niccolom Figa-Talamancom z Talianska, ktorý je tiež vo väzbe, bol obvinený zo založenia organizovanej zločineckej skupiny, prania špinavých peňazí a korupcie.
Sú podozriví z prijímania veľkých súm peňazí od Kataru, aby v jeho prospech ovplyvnili politické rozhodnutia v EP v prospech tejto krajiny.
Výbor EP pre právne veci má rozhodnúť o žiadostiach o zbavenie imunity Tarabellu a ďalšieho socialistického europoslanca, Andreu Cozzolina z Talianska.
Podľa správ AFP mal právny výbor EP Tarabellu vypočuť v utorok. Odmietol to s vysvetlením, že najskôr chce diskutovať so súdnymi orgánmi, ktoré sú ako jediné schopné garantovať "kvalitné súdne vyšetrovanie a spravodlivý postup".
(spravodajca TASR Jaromír Novak)