Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Európska komisia povedie delegáciu spoločností z EÚ do Chengdu v Číne

Foto: Európska komisia

Európska komisia povedie v dňoch 21. až 23. októbra delegáciu spoločností z EÚ do Chengdu v Číne s cieľom podporiť nadväzovanie obchodných partnerstiev.

Brusel 20. októbra (OTS) - Európska komisia povedie delegáciu zástupcov európskych združení podnikateľov a zástupcov podnikateľov do Číny, kde budú viesť rokovania s čínskou vládou a podnikateľmi o tom, ako ďalej podporovať čínsko-európsku obchodnú a priemyselnú spoluprácu. Toto podujatie je súčasťou série podujatí s názvom „Misie pre rast“, ktorých cieľom je pomôcť podnikateľom, predovšetkým malým a stredným podnikom, lepšie využiť možnosti, ktoré sa im ponúkajú na rýchlo rastúcich medzinárodných trhoch. Nadväzuje na úspešnú Misiu do Číny zameranú na ekologický rast viceprezidenta Antonia Tajaniho a komisára Potočnika, ktorá sa uskutočnila v dňoch 18. a 19. júla 2013.

Vedúcim delegácie do Chengdu bude Antti Peltomäki, zástupca generálneho riaditeľa pre podnikanie a priemysel.

Cieľom tejto návštevy je potvrdiť dobré vzťahy medzi Európskou úniou a Čínou, posilniť spoluprácu v strategických oblastiach a vytvoriť nové príležitosti pre podnikanie spoločností obidvoch strán,“ povedal pred návštevou Peltomäki.

Misia sa uskutoční zároveň s IX. ročníkom veľtrhu pre podnikanie a technológie EÚ a Číny. Toto podujatie sa úspešne uskutočnilo už osemkrát s viac ako 10 000 bilaterálnymi stretnutiami medzi podnikmi, z ktorých bola celkovo až jedna tretina úspešná.

Tento veľtrh, ktorý sa bude tento rok konať pod záštitou Ministerstva vedy a technológií, Ministerstva pre obchod, Čínskej rady na podporu medzinárodného obchodu a sičuánskej provinčnej vlády, organizuje Centrum pre inovačné projekty EÚ (EU Project Innovation Centre, EUPIC), ktoré je členom európskej siete podnikov EEN (The Enterprise Europe Network) a je zodpovedné za západnú Čínu. Očakáva sa, že veľtrh priláka 800 až 1 000 zástupcov malých a stredných podnikov, združení, obchodných asociácií, ústavov pre výskum a vývoja i vládnych inštitúcií. Zúčastnia sa ho predstavitelia z 8 členských štátov EÚ a aj predstavitelia EÚ.

Okrem tejto delegácie podnikateľov z Misie EÚ pre rast sa na veľtrhu zúčastní aj 260 spoločností a podnikateľských združení z 22 členských štátov EÚ (Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo).
Zastúpené budú nasledujúce odvetvia:
- Ochrana životného prostredia
- Technológie pre nové zdroje energií a úsporu energie
- Biofarmácia a biotechnológie
- Moderné poľnohospodárstvo a potraviny
- Letectvo, vesmír a kozmonautika
- Priemysel informačno-komunikačných technológií a služieb
- Stavebný a dopravný priemysel
- Strojárenstvo a inžinierstvo
- Univerzity, inovatívne združenia a ústavy vedeckého výskumu
Okrem seminárov so špecifickým zameraním sa uskutoční aj sprostredkovateľské podujatie, ktorého cieľom bude sprostredkovať podnikateľské možnosti medzi európskymi a čínskymi spoločnosťami. Tieto sprostredkovateľské aktivity a osobné stretnutia budú môcť využiť všetci návštevníci.

Počas tejto misie budú mať spoločnosti z EÚ možnosť predviesť služby EÚ, ktoré im umožnia pôsobiť v Číne, konkrétne ide o helpdesk China SME IPR Helpdesk a centrum EÚ pre MSP (EU SME Centre).

Politické stretnutia
Zástupca generálneho riaditeľa Antti Peltomäki sa stretne so svojimi čínskym partnermi, konkrétne so zástupcom ministra pre priemysel a informačné technológie, SU Bo, ako aj so zástupcami provinčných a miestnych orgánov.

Generálne riaditeľstvo pre podnikanie a priemysel Európskej komisie viedlo s Čínou niekoľko dialógov s cieľom podporiť spoluprácu a vzájomné porozumenie ohľadom priemyselných politík a politík pre MSP, a dosiahnuť lepší súlad technických nariadení, noriem a postupov posudzovania zhody. Konečným cieľom je znížiť náklady spoločností a zvýšiť produktivitu podnikov na oboch stranách.

Príkladom môže byť on-line nástroj „CESIP“, ktorý bude uvedený do prevádzky v októbri 2012. Ide o platformu poskytujúcu informácie o štandardizácii v Číne a EÚ (China-Europe Standardisation Information). Táto platforma poskytuje informácie o normách, ktoré sa uplatňujú pri regulovaných výrobkoch, s ktorými sa veľmi často obchoduje, a pomáha tak MSP rozširovať ich pôsobenie na medzinárodnej úrovni. Platforma CESIP poskytuje aj cenné informácie pre čínske a európske podniky v oboch jazykoch, o všetkom od technických nariadení až po požiadavky pre prístup na domáce trhy, vrátane podrobných informácií o tisíckach noriem.

Misie pre rast
Celkovým cieľom Misií pre rast je podporovať rast a konkurencieschopnosť európskeho priemyslu lepším využívaním rastového potenciálu krajín mimo Európskej únie posilňovaním hospodárskej spolupráce a reforiem. Pomáhajú tak európskym spoločnostiam dostať sa na zahraničné trhy a prehĺbiť bilaterálnu spoluprácu v rôznych strategických oblastiach.

Viac informácií o Misii pre rast do Číny

Misie pre rast
EÚ & Čína – Iniciatívy pre podniky a priemysel v Európe