Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Európska komisia upozornila rumunskú vládu,že brzdí boj proti korupcii

Jean-Claude Juncker, archívne foto. Foto: TASR/AP

Na situáciu v Rumunsku zareagoval aj šéf exekutívy EÚ, podľa ktorého Brusel veľmi pozorne sleduje vývoj udalostí v tejto krajine.

Brusel 1. februára (TASR) - Boj proti korupcii musí napredovať, a nie byť brzdený. Týmito slovami zareagovali dnes v spoločnom vyhlásení predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a prvý podpredseda Frans Timmermans na politický vývoj v Rumunsku, kde vyvolali vlnu pouličných demonštrácií opatrenia novej ľavicovej vlády, dekriminalizujúce určitý stupeň korupcie.

Koaličná vláda rumunských sociálnych demokratov (PSD) a demokratických liberálov (ALDE) prijala v utorok v neskorých nočných hodinách nariadenie, ktoré s okamžitou platnosťou dekriminalizuje určité zneužívanie právomocí politikov. Podľa nového nariadenia pôjde teraz politik do väzenia iba v prípade, že spôsobil škodu nad 200.000 lei (44.440 eur).

Rumunská opozícia, občianska spoločnosť, ale aj prezident Klaus Iohannis tento vládny výnos okamžite skritizovali, lebo skorumpovaným politikom v určitých prípadoch umožňuje úplne uniknúť trestu - ak napríklad k zločinu došlo medzi členmi tej istej rodiny.

Rozhodnutie vlády pod vedením premiéra Sorina Grindeana, ktoré viedlo k zmenám v trestnom zákonníku a zákone o amnestiách a udeľovaní milosti, označil Iohannis za "čierny utorok pre rumunskú demokraciu a právny štát". Počínanie Grindeanovho kabinetu, ktorý si bol vedomý nepopulárnosti tohto opatrenia, vyvolalo rozsiahle pouličné demonštrácie po celej krajine.

Na situáciu v Rumunsku zareagoval aj šéf exekutívy EÚ, podľa ktorého Brusel veľmi pozorne sleduje vývoj udalostí v tejto krajine.

"Boj proti korupcii musí napredovať, a nesmie byť brzdený. Sledujeme najnovší vývoj v Rumunsku s veľkým znepokojením," oznámil Juncker.

Predseda EK zároveň poukázal na potrebu nezvratnosti doterajšieho pokroku, ktorý Rumunsko dosiahlo v boji proti korupcii a ktorý bol ocenený minulý týždeň v rámci tzv. Mechanizmu spolupráce a overovania. Ide o mechanizmus, prostredníctvom ktorého EÚ monitoruje v Rumunsku a Bulharsku pokrok reforiem v oblasti justície.

Juncker a Timmermans upozornili rumunskú vládu, že EK dôkladne preskúma vládne výnosy týkajúce sa zmien v trestnom zákonníku a zákone o amnestiách a udeľovaní milosti.