Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Európska únia predostrela očakávania pred summitom o Líbyi

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Nemecko konferenciu o budúcnosti Líbye zorganizovalo v spolupráci s Organizáciou Spojených národov (OSN), ktorá zastrešuje rozhovory o mierovom riešení konfliktu v tejto severoafrickej krajine.

Brusel 15. januára (TASR) - Európska únia vyjadrila v stredu očakávanie, aby mierová konferencia o Líbyi, ktorá sa uskutoční v nedeľu v Berlíne, posunula politický proces smerom k prímeriu v krajine zasiahnutej konfliktom. Podľa agentúry DPA o tom informoval hovorca nového vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella.

Nemecko konferenciu o budúcnosti Líbye zorganizovalo v spolupráci s Organizáciou Spojených národov (OSN), ktorá zastrešuje rozhovory o mierovom riešení konfliktu v tejto severoafrickej krajine.

"Očakávania sú, že berlínska konferencia posunie politický proces vpred, pokiaľ ide o možnú dohodu o prímerí," povedal v Bruseli hovorca šéfa európskej zahraničnej politiky Peter Stano.

Európsku úniu by v nedeľu v Berlíne mali zastupovať predseda Európskej rady Charles Michel, šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ako aj vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Borrell.

Členské štáty podľa Stana poverili Borrella presadzovaním všetkého, čo už bolo dohodnuté. Zdôraznil najmä všetky dohody o prímerí a implementáciu existujúceho zbrojného embarga OSN na Líbyu.

Do Berlína dostali pozvanie aj premiér líbyjskej medzinárodne uznávanej vlády Fájiz Sarrádž a vodca povstalcov, poľný maršal Chalífa Haftar, ktorý podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe Líbye.

Okrem nich by do Berlína mali pricestovať aj zástupcovia Británie, Francúzska, Číny, Spojených arabských emirátov, Turecka i vysokopostavení predstavitelia viacerých afrických a arabských štátov.

Ako však v stredu podľa DPA povedala hovorkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, účasť oboch znepriatelených predstaviteľov Líbye - Sarrádža a Haftara - nie je potvrdená.

Hovorkyňa nemeckej vlády Ulrike Demmerová sa taktiež pokúsila zmierniť očakávania pred plánovanou konferenciou.

"Berlínska konferencia o Líbyi nie je zakončením politického procesu, skôr iba jeho začiatkom," uviedla. Upozornila tiež, že "riešenie všetkých líbyjských problémov nie je možné dosiahnuť v tento jeden deň". Konferencia je podľa Demmerovej "dobre pripravená" a vláda sa na ňu chystá s optimizmom.

Summit v Berlíne zainteresované strany zvolali po zlyhaní najnovšieho prímeria v Líbyi, ktoré sprostredkovali a podporili Rusko a Turecko.