Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

EXIT POLL: Britská premiérka Mayová stratila väčšinu v parlamente

Britská premiérka Theresa Mayová a jej manžel Philip odchádzajú z volebnej miestnosti v Maidenheade počas predčasných parlamentných volieb v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska 8. júna 2017. Foto: TASR/AP

Podľa odhadov britských volebných výsledkov získala Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej v 650-člennej Dolnej snemovni iba 314 parlamentných kresiel.

Bratislava 8. júna (Teraz.sk/TASR) - Podľa odhadov britských volebných výsledkov, zverejnených televíziami po skončení dnešného hlasovania o 22. h miestneho času (23.00 SELČ), získala Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej v 650-člennej Dolnej snemovni iba 314 parlamentných kresiel a prišla tak o väčšinu. Doteraz mala 331 kresiel a Mayová voľby pred mesiacom vyhlásila, aby posilnila ich parlamentnú väčšinu pred rokovaniami o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie.

Všetko o predčasných voľbách v Británii: Pozrite si výsledky, reakcie, analýzy


Opozičná Labouristická strana bude mať podľa odhadov volebných výsledkov v Dolnej snemovni 266 kresiel, Liberálni demokrati 14 a Škótska národná strana (SNP) 34, čo v jej prípade znamená tiež výrazný neúspech. Strana nezávislosti spojeného kráľovstva (UKIP) sa do parlamentu nedostala.

Jednoduchú väčšinu kresiel predstavuje číslo 326.




Ak sa odhady (exit polls), založené na prieskume medzi voličmi odchádzajúcimi z volebných stredísk potvrdia, je to katastrofa pre Mayovú.

Prieskum uskutočnilo konzorcium britských vysielacích staníc a je považovaný za spoľahlivý indikátor, hoci nie presný, pravdepodobného výsledku.

Začalo sa zratúvanie hlasov, prvé výsledky sa očakávajú v skorých ranných hodinách.
Volebná účasť by podľa očakávaní mala dosiahnuť približne dve tretiny zo 47 miliónov oprávnených voličov.

Spočítavanie hlasov, Islington, Londýn.
Foto: TASR/AP


Britský minister: Nebudeme hodnotiť odhady, počkáme na výsledky volieb


Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire povedal, že je "priskoro na to povedať", či bol presný odhad volebných výsledkov, podľa ktorého jeho Konzervatívna strana nezíska v parlamente väčšinu.

"Musíme počkať na nejaké faktické údaje," povedal vo štvrtok v noci naznačujúc, že v kľúčových oblastiach konzervatívci rátali so silnou podporou.

Minister predpovedal "dlhú noc", kým budú jasné výsledky a obhajoval rozhodnutie premiérky Theresy Mayovej vyhlásiť predčasné voľby, v ktorých chcela posilniť tesnú väčšinu konzervatívcov v 650-člennej Dolnej komore parlamentu, kde mali doteraz 331 kresiel. Väčšina je 326 kresiel. Podľa odhadov výsledkov zverejnených po zatvorení volebných stredísk by mali teraz mať iba 314 kresiel, čo predstavuje stratu 17 kresiel.

Rovnako ako konzervatívci utrpela významnú stratu aj Škótska národná strana (SNP). Podľa odhadov výsledkov získala 34 kresiel, čo predstavuje stratu 22 kresiel.

Opozičná Labouristická strana posilnila o 34 kresiel a podľa odhadov výsledkov bude mať 266 parlamentných poslancov.

O šesť kresiel podľa odhadov posilnili aj Liberálni demokrati, ktorí by mali mať 14 poslancov.

Strana nezávislosti spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá zohrala rozhodujúcu úlohu v referende o brexite, sa do parlamentu vôbec nedostala.

Na výsledkoch sa zrejme podpísala volebná účasť - v Británii dnes podľa tlačovej agentúry AP celý deň pršalo - a záverečným dňom predvolebnej kampane dominovala bezpečnosť. Experti v komentároch k odhadom výsledkov volieb uviedli, že premiérke zrejme uškodilo aj jej rozhodnutie neísť v televízii do priameho predvolebného súboja s vodcom opozičných labouristov Jeremym Corbynom.




Craig Oliver: Rozhodnutie vyhlásiť predčasné voľby v Británii sa nevyplatilo


Bývalý riaditeľ komunikácie predchádzajúceho britského premiéra Davida Camerona vo štvrtok večer povedal, že odhady volebných výsledkov otrasú Konzervatívnou stranou. Craig Oliver pre televíziu Sky uviedol, že ak sú tieto odhady presné, "vyvolajú hlboký a trvácny šok" v centrále strany, pretože sa zdá, že rozhodnutie premiérky Theresy Mayovej vyhlásiť predčasné parlamentné voľby malo opačný účinok, ako zamýšľala.

"Bolo to to najväčšie riziko, ktoré akýkoľvek politik počas dlhého času podstúpil a ak sa potvrdia odhady výsledov, nevyplatilo sa," zdôraznil Oliver.

Labouristická politička Emily Thornberryová sa domnieva, že ak sa odhady volebných výsledkov potvrdia, premiérka Theresa Mayová by mala zvážiť svoju rezignáciu. "Ak sú správne, myslím si, že by mala zvážiť svoje postavenie. Podľa mňa by mala odísť. Zjavne zlyhala," citovala ju tlačová agentúra AP.

Podľa nej Mayová preukázala "veľkú namyslenosť", keď vyhlásila predčasné voľby. "Mala náskok 20 percent a myslela si, že môže robiť s krajinou čokoľvek chce, a my sme povedali 'nie' a mysleli sme to vážne," dodala.

Výsledky exitpollov sú v britskej politike revolučné, tvrdí politológ P.Dunleavy


Predpokladané výsledky štvrtkových parlamentných volieb v Británii sú v tamojšej politike revolučné. Pre TASR to uviedol profesor politických vied London School of Economy (LSE) Patrick Dunleavy.
Policajti so psom hliadkujú pred volebnou miestnosťou v Maidenheade počas predčasných parlamentných volieb v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska 8. júna 2017.
Foto: TASR/AP

Domnieva sa, že je stále možné, že líderka konzervatívcov Theresa Mayová získa na základe oficiálnych výsledkov tesnú väčšinu. V tom prípade však bude mať veľké problémy pri presadzovaní legislatívy. Voliči podľa neho vo voľbách vyjadrili svoje znechutenie. "Výsledky určite poukazujú na to, že voliči chceli vládu vytrestať," konštatoval politológ.

Pri rokovaniach o vystúpení Británie z EÚ sa na základe tzv. exitpollov domnieva, že stratégia, ktorú si britskí politici zvolili, pravdepodobne nebude fungovať. "Pretláčali veľmi tvrdú verziu brexitu, ignorovali iné politické strany a naozaj si myslím, že to nebude uskutočniteľné," dodal.

Dunleavy upozorňuje na to, že výsledky týchto exitpollov sa nemusia zhodovať s realitou. Minister obrany Michael Fallon sa podľa neho už vyjadril, že konzervatívci im neveria.

Voliči odmietli Mayovej víziu brexitu, tvrdí britský profesor politických vied


Výsledky tzv. exitpollov, ktoré boli zverejnené po štvrtkových voľbách v Británii, považuje tamojší profesor politických vied Simon Hix za veľmi prekvapujúce. Upozornil na to, že bývajú väčšinou presné, aj keď nie na 100 percent.

"Nech je to akokoľvek, toto je veľké prekvapenie, pretože všetky prieskumy predpovedali získanie relatívne veľkej väčšiny pre konzervatívcov. Labouristov podporilo predovšetkým veľké množstvo mladých ľudí, ktorí volili proti líderke konzervatívcov Therese Mayovej," uviedol Hix pre TASR počas povolebnej noci na pôde London School of Economy (LSE) v Londýne.

Za najväčšie prekvapenia označil prognózovaný počet kresiel pre konzervatívcov a Škótsku národnú stranu. Konzervatívcom by malo k väčšine chýbať 12 kresiel, preto, ak budú chcieť vládnuť, musia získať koaličného partnera. Profesor Hix si však nemyslí, že strany budú mať záujem vytvoriť koalíciu s konzervatívcami. Má dojem, že všetky boli skôr proti nim.

"Žiadna strana nebude mať záujem sa s nimi spojiť," konštatoval. Domnieva sa, že Britániu čaká veľmi nestabilné obdobie, nevylúčil ani ďalšie predčasné voľby.

Odhadované výsledky podľa Hixa naznačujú, že voličom sa nepáči cesta, ktorou sa krajina uberá. "Myslím si, že verejnosť povedala, že chceme opustiť EÚ, ale odmieta víziu brexitu konzervatívcov. Chcú inú Britániu, veľkorysú spoločnosť, ktorá bude míňať viac peňazí na verejnosť, možno tzv. soft brexit. Teda chcú odlišnú verziu odchodu krajiny z EÚ od tej, ktorú navrhla Theresa Mayová," konštatoval.

Momentálne je podľa neho veľmi náročné odhadnúť, aké budú rokovania o brexite. Všetko závisí od skutočných výsledkov a stability budúceho parlamentu.

George Osborne: Ak sa potvrdia odhady výsledkov, bude ťažké vytvoriť novú vládu


Jeden z čelných britských konzervatívnych politikov, bývalý minister financií George Osborne, ktorý teraz vydáva noviny Evening Standard, povedal, že ak sa potvrdia odhady volebných výsledkov, bude veľmi ťažké vytvoriť vládnucu koalíciu pre akúkoľvek stranu.

V minulých voľbách sa však ukázali odhady ako značne nepresné, výsledok napokon potvrdil víťazstvo konzervatívcov. A ozývajú sa hlasy, že v týchto voľbách sa situácia môže zopakovať.

"Je ťažké vidieť, ak sú uvedené čísla správne, ako by (konzervatívci premiérky Theresy Mayovej) dali dokopy koalíciu, aby zostali pri moci, ale rovnako je celkom ťažké vidieť, ako by vytvorili koalíciu labouristi," citovala ho tlačová agentúra AP.

Osborne, ktorý sa rozhodol sústrediť na novinársku kariéru a nekandidovať na ďalšie funkčné obdobie v parlamente, v rozhovore pre televíziu ITV povedal, že tieto odhady volebných výsledkov by v prípade potvrdenia boli pre Konzervatívnu stranu a samotnú Mayovú "katastrofálne".

Poslanec severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Jeffrey Donaldson televízii BBC povedal, že DUP, by mohla potenciálne zohrať kľúčovú úlohu v budúcej vláde a je ochotná vyjednávať s Mayovej konzervatívcami. Vo voľbách v roku 2015 získala osem parlamentných kresiel a teraz podľa projekcií dopadne rovnako.

"Budeme vážnymi hráčmi, ak vznikne patový parlament. Budeme rokovať s kýmkoľvek, kto bude najsilnejšou stranou a zdá sa, že to budú konzervatívci. Máme veľa spoločného, chceme, aby brexit fungoval...," citovala ho agentúra Reuters.

Parlamentná matematika nefavorizuje ďalšiu koalíciu konzervatívcov s Liberálnymi demokratmi, ktorí vo voľbách 2015 získali iba osem kresiel z 57 v roku 2010 a v súčasných voľbách podľa projekcií skončia zrejme so 14. Tento výsledok obmedzuje ich schopnosť poskytnúť Mayovej dostatočnú podporu, aby mala väčšinu.

Navyše predseda Liberálnych demokratov Tim Farron (47) začal svoju predvolebnú kampaň vyjadrením, že Briti by mali dostať možnosť odmietnuť brexit v druhom referende.

Ďalšie koaličné možnosti konzervatívcov sú obmedzené.

Bývalý predseda Strany nezávislosti spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage v reakcii na odhady volebných výsledkov na Twitteri uviedol, že "akýkoľvek bude skutočný výsledok, Konzervatívna strana potrebuje vodcu, ktorý verí v brexit".
Šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, archívne foto
Foto: TASR/ AP


Analytik: Všetky možnosti vytvorenia novej britskej vlády sú problematické


Pravdepodobné možnosti, ako vytvoriť novú britskú vládu v prípade, že sa potvrdia odhady výsledkov štvrtkových volieb, sú "všetky vysoko problematické".

Politický analytik Simon Usherwood z Univerzity v Surrey to uviedol na sieti Twitter po tom, ako prognóza volebných výsledkov na základe prieskumu medzi voličmi ukázala, že ani jedna z veľkých strán nebude mať v Dolnej snemovni jednoznačnú väčšinu a hrozí tak vznik tzv. zablokovaného parlamentu.

Podľa tzv. exitpollu vládnuca Konzervatívna strana vo voľbách zvíťazila nad opozičnými labouristami, v 650-člennej Dolnej snemovni však prišla o doterajšiu nadpolovičnú väčšinu. Deklarovaným zámerom premiérky Theresy Mayovej, ktorá tieto predčasné voľby iniciovala, bolo pritom posilnenie postavenia konzervatívcov pred začatím procesu o vystúpení Británie z EÚ.

Podľa Usherwooda je teraz jednou z možností vytvorenie novej, menšinovej vlády konzervatívcov. Tí by tiež mohli uzavrieť neformálnu dohodu s poslancami severoírskej Demokratickej unionistickej strany, zatiaľ čo treťou možnosťou je voľná koalícia Labouristickej strany s menšou Škótskou národnou stranou a Liberálnymi demokratmi.

Naposledy vznikol v Británii parlament bez jasnej väčšiny v roku 2010, keď sa konzervatívci spojili s Liberálnymi demokratmi. Podobné situácie sú vzhľadom na fungovanie väčšinového volebného systému v Británii veľmi zriedkavé, upozorňuje agentúra DPA s tým, že tzv. zablokovaný parlament sa tu predtým vyskytol naposledy v roku 1974.