Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Extrémne suchá, úbytok vody a úrody nútia EÚ meniť svoju legislatívu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ľudia by mali zmeniť svoje spotrebiteľské návyky a narábať s vodou a vodnými zdrojmi čo najefektívnejšie a najšetrnejšie.

Brusel 20. augusta (TASR) - Veľké sucho, ktoré v poslednom období postihuje juh a východ Európy, má priamy vplyv na globálny pokles výroby obilnín a vzbudzuje obavy v súvislosti so zásobami pitnej vody, uviedol dnes európsky internetový server EurActiv.

EurActiv vydal túto správu v súvislosti s Medzinárodným týždňom vody, ktorý koncom tohto týždňa (26.8) začína v Štokholme, a počas ktorého budú prerokovávané témy ako potravinová bezpečnosť a ochrana zdrojov pitnej vody v EÚ.

EurActiv upozornil, že podľa zdrojov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) celková cena potravín vzrástla v júli o 6 percent, avšak v prípade kukurice ide o nárast vo výške 23 percent a v prípade obilnín o 19 percent. Takýto prudký nárast cien sa dáva do súvislosti s katastrofálnym suchom, ktoré postihlo strednú časť Spojených štátov a oveľa slabšej úrody obilia v Rusku, ako sa na tento rok odhadovalo.

Analytický inštitút Stratégie Grains so sídlom vo Francúzsku znížil svoje predpovede o tohoročnej úrode kukurice v EÚ o 7,1 miliónov ton. Podľa nových odhadov celkovú úrod kukurice by mala dosiahnuť 58,1 miliónov ton, čo je o 13 percent menej ako vlani. Dôvodom je dlhotrvajúce sucho na juhu a na východe Európy.

Európsky úrad pre dozor nad suchom v najnovšej správe uviedol, že okrem doteraz postihnutých oblastí, riziku tohto prírodného fenoménu sú vystavené aj niektoré regióny vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku a Taliansku, ale prekvapivo aj Faerské ostrovy v severnom Atlantiku, ktoré administratívne patria pod Dánsko. V Anglicku, kde zaznamenali už tretiu zimu po sebe bez výdatných zrážok, miestne úrady prikročili k opatreniam na ochranu zdrojov pitnej vody.

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP
EurActiv tiež upozornil, že aj napriek tomu, že mnohé európske krajiny vlastnia obrovské rezervy sladkej vody, nie je starý kontinent imúnny voči extrémnym suchám. EurActiv v tejto súvislosti cituje nemecké výskumné centrum Helmholtz, podľa ktorého niektoré členské krajiny EÚ už teraz čelia znižovaniu zdrojov pitnej vody a zamorovaniu životného prostredia. Centrum vyzvalo EÚ, aby prijala nevyhnutné opatrenia na lepšie zvládnutie tejto situácie a proti zbytočnému plytvaniu cennou vodou.

Podľa EurActivu sa meteorológovia a vedecká komunita stále nevedia zhodnúť v názore, či tieto udalosti sú výsledkom prirodzeného cyklického vývoja alebo dôkazom klimatických zmien zapríčinených ľudskou aktivitou, pričom tieto zmeny sa budú v nadchádzajúcich desaťročiach ešte viac zhoršovať. Momentálne však vládne zhodný názor aspoň v tom, že ľudia by mali zmeniť svoje spotrebiteľské návyky a narábať s vodou a vodnými zdrojmi čo najefektívnejšie a najšetrnejšie.

Európska komisia vyhlásila rok 2012 za Rok vody, pripravuje viacero legislatívnych úprav v súvislosti s vodnými zdrojmi, ktoré už zohľadnia aj zhoršujúce sa klimatické zmeny.