Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Facebook pristupuje k zákazu reklám odrádzajúcich od očkovania

Na archívnej snímke z 29. marca 2018 logo spoločnosti Facebook v New Yorku. Foto: TASR/AP

Facebook už zakázal dezinformácie a konšpirácie, ktoré svojimi analýzami odhalili inštitúcie verejného zdravotníctva ako Svetová zdravotnícka organizácia a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

San Francisco 14. októbra (TASR) – Spoločnosť Facebook pristupuje k zákazu reklám, ktoré majú ľudí odrádzať od očkovania. Zákaz, ktorý bude platiť na platformách ako Instagram, WhatsApp, Messenger a podobne, oznámil v noci na stredu Mark Zuckerberg.

Aj keď sa Facebook snaží svojich používateľov odradiť od súkromných postov proti očkovaniu, súkromné príspevky na túto tému zakazovať nebude.

Spoločnosť Facebook súčasne vysvetlila, že pandémia vyvolaná vo svete koronavírusom SARS-CoV-2 len zdôrazňuje význam preventívneho správania v oblasti zdravia.

Facebook uviedol, že odborníci na verejné zdravie sa zhodujú, že ešte istý čas potrvá, kým bude k dispozícii schválená a široko dostupná vakcína proti koronavírusu SARS-CoV-2. „Sú (však) kroky, ktoré môžu ľudia urobiť, aby zostali zdraví a v bezpečí," pripomenula spoločnosť vo svojom vyhlásení na margo očkovania.

Predpokladá sa, že vakcíny proti koronavírusu nového typu by mohli byť kľúčom k prekonaniu súčasnej pandémie. Na ich vývoji pracuje vo svete viacero laboratórií.

USA si vopred objednali milióny dávok vakcín, ktoré v súčasnosti vyvíjajú spoločnosti Pfizer a Moderna, ale aj spoločnosti AstraZeneca, Johnson & Johnson, Novavax a Sanofi.

Platforma Facebook už zakázala dezinformácie a konšpirácie, ktoré svojimi analýzami odhalili inštitúcie verejného zdravotníctva ako Svetová zdravotnícka organizácia a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Avizovala, že naďalej bude povoľovať reklamy, ktoré sa nejakým spôsobom týkajúce regulácií prijímaných vládami v súvislosti s očkovaním.

Facebook súčasne plánuje spustiť v USA informačnú kampaň, ktorá bude propagovať očkovanie ľudí proti sezónnej chrípke.

Agentúra AFP pripomenula, že technologickí giganti ako Facebook sú pravidelne obviňovaní z toho, že umožňujú rozmach antivakcinačných hnutí.

Podľa amerických zdravotníckych úradov dosiahol počet detí, ktoré dovŕšia dva roky života bez akejkoľvek vakcinácie, viac ako 0,9 percenta spomedzi detí narodených v roku 2011 a 1,3 percenta v prípade detí narodených v roku 2015. Počet žiadostí o výnimky z očkovania v USA stúpa.

Takáto situácia pretrváva napriek tomu, že veľká štúdia vykonaná na vzorke vyše 650 000 dánskych detí, ktoré boli sledované viac ako desať rokov, dospela k rovnakému záveru ako niekoľko predchádzajúcich štúdií: vakcína proti zápalu príušníc, osýpkam a rubeole nenesie žiadne riziko, že u detí spôsobí autizmus. Tento výsledok je v rozpore s teóriou obhajovanou antivakcinačnými aktivistami.