Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Podľa Filipín bol rok agresívnej vojny prezidenta s drogami úspešný

Filipínski muži kľačia s rukami za hlavou počas policajnej operácie Vojna proti drogám, 7.10.2016 Foto: TASR AP

Duterteho vojnu s drogami, pri ktorej prišli o život tisíce ľudí podozrivých z obchodu s drogami, kritizujú ľudskoprávne a medzinárodné organizácie a niektoré zahraničné vlády.

Manila 30. júna (TASR) - Agresívna operácia filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho proti ilegálnym drogám bola aj napriek rozšírenej kritike vysokého počtu obetí na životoch úspešná, uviedla dnes vláda pri príležitosti prvého výročia od svojho nástupu k moci. Píše o tom agentúra DPA.

Duterteho vojnu s drogami, pri ktorej prišli od jeho vlaňajšieho nástupu do funkcie o život tisíce ľudí podozrivých z obchodu s drogami, kritizujú ľudskoprávne a medzinárodné organizácie a niektoré zahraničné vlády.

Riaditeľ filipínskej agentúry pre boj proti drogám Isidro Lapeňa zdôraznil, že operácia mala aj množstvo pozitívnych výsledkov - mnohí občania ju v rôznych celoštátnych prieskumoch hodnotili ako "vynikajúcu".

"Povedal by som, že sme úspešní," oznámil na tlačovej konferencii. Ľudia v prieskumoch uvádzajú, že sa cítia bezpečnejšie. "S radosťou oznamujem, že sme urobili veľa, ale urobíme ešte oveľa viac."

Za prvý rok vládnutia prezidenta Duterteho bolo pri policajných operáciách zabitých najmenej 3171 podozrivých z drogových deliktov a vyše 1,3 milióna užívateľov drog či ich priekupníkov sa polícii vzdalo, povedal Lapeňa.

Polícia vyšetruje násilnú smrť vyše 10.000 ďalších ľudí, aby zistila, či ich zabitie súviselo s ilegálnymi drogami.

Amnesty International kritizuje Duterteho, že vytvoril na Filipínach "ovzdušie nezákonnosti" a výslovne schvaľuje násilie, ktoré vyústilo v smrť tisícov ľudí, čo je v rozpore s jeho sľubom, že zbaví svoju krajinu trestnej činnosti.

"Duterteho násilná kampaň neskoncovala so zločinnosťou ani nevyriešila problémy, ktoré súvisia s drogami," citovala agentúra DPA riaditeľa Amnesty International pre juhovýchodnú Áziu a Tichomorie Jamesa Gomeza.

"Namiesto toho premenil túto krajinu na ešte nebezpečnejšie miesto a zároveň oslabil vládu zákona, čo mu vynieslo neslávnu povesť vodcu zodpovedného za smrť tisícov vlastných spoluobčanov."