Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Finančník a filantrop George Soros sa dožíva 90 rokov

George Soros, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Goerge Soros sa narodil ako György Schwartz 12. augusta 1930 v Budapešti. Prežil nacistickú okupáciu v rokoch 1944-1945, počas ktorej zahynulo 500.000 maďarských židov.

Bratislava 12. august (TASR) – Americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros poskytol vyše 32 miliárd dolárov zo svojho osobného majetku na financovanie Nadácie otvorenej spoločnosti pôsobiacej na celom svete. Je zakladateľom a darcom Stredoeurópskej univerzity v Budapešti. Jeho projekty sa z veľkej časti zameriavajú na pomoc ľuďom vystaveným diskriminácii. Ako uvádza George Soros na svojej webovej stránke, zažil diskrimináciu aj na vlastnej koži. V stredu 12. augusta sa George Soros dožíva 90 rokov.

Goerge Soros sa narodil ako György Schwartz 12. augusta 1930 v Budapešti. Prežil nacistickú okupáciu v rokoch 1944-1945, počas ktorej zahynulo 500.000 maďarských židov. Jeho rodine sa podarilo prežiť iba vďaka falošným dokladom. "Namiesto toho, aby sme sa podriadili osudu, vzdorovali sme sile zla, ktorá bola oveľa mocnejšia než my – a napriek tomu sme zvíťazili. Nielenže sme prežili, ale dokázali sme pomôcť aj iným," spomínal neskôr Soros na tieto časy.

V roku 1947 odišiel do Londýna, kde pracoval ako vrátnik na železnici, či čašník v nočnom klube, popri tom študoval na Vysokej škole ekonomickej v Londýne. Pomýšľal o profesii filozofa, no keď v roku 1952 ukončil štúdium, zamestnal sa v londýnskej banke Singer & Friedlander.

V roku 1956 sa Soros presťahoval do Spojených štátov amerických (USA). V roku 1969 založil a riadil vlastný finančný fond (Soros Fund Management) a stal sa jedným z najúspešnejších amerických investorov.

Už od roku 1979 podporoval Soros afrických študentov, aby mohli počas apartheidu v Juhoafrickej republike (JAR) študovať na univerzite v Kapskom meste. V 80. rokoch 20. storočia pomáhal dialógu myšlienok v komunistickom Maďarsku tým, že finančne podporoval pobyty študentov na Západe, či nezávislé kultúrne skupiny a iniciatívy.

V roku 1984 Soros založil Nadáciu otvorenej spoločnosti (Open Society Fund), organizáciu, ktorá združuje sieť partnerských nadácií a projektov vo vyše 100 krajinách sveta. Sorosove postoje ovplyvnil filozof Karl Popper – vo svojej knihe Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia tvrdí, že žiadna filozofia alebo ideológia nie je konečným arbitrom pravdy a že spoločnosť môže prekvitať iba vtedy, ak umožní demokratickú správu vecí verejných, slobodu prejavu a rešpektovanie individuálnych práv.

Po páde železnej opony rozšíril Soros svoje pôsobenie do krajín bývalého komunistického bloku a Sovietskeho zväzu so snahou podporovať budovanie demokratických systémov. Na Slovensku vznikla v roku 1992 Nadácia otvorenej spoločnosti so zámerom presadzovať rovnosť príležitostí, dobre spravovanú spoločnosť a rozvoj občianskej spoločnosti na Slovensku.

V tom čase vznikla aj Stredoeurópska univerzita. Myšlienka na jej založenie existovala už od roku 1989, ako o jej sídle sa uvažovalo aj o Bratislave. V roku 1991 začala napokon pôsobiť v Budapešti a v Prahe, od roku 1996 už sídlila iba v maďarskom hlavnom meste. Po vyostrenom spore s vládou Viktora Orbána sa v roku 2018 presťahovala do Viedne.

V roku 1997 Soros navštívil Slovensko a na Ekonomickej univerzite v Bratislave vystúpil s prednáškou o vplyve globalizácie na ekonomickú realitu. Po druhýkrát navštívil Bratislavu v roku 2001.

Soros sa politicky angažuje aj v USA. Prispel k vzniku liberálneho think-tanku Centrum pre americký pokrok, podporoval v prezidentských voľbách v rokoch 2008 a 2012 Baracka Obamu a vo voľbách v roku 2016 Hillary Clintonovú.

Za svoje aktivity získal Soros viacero ocenení. Čestné doktoráty mu udelila Oxfordská univerzita, Yalova univerzita či Ekonomická univerzita v Budapešti. V roku 2004 dostal Soros Veľký kríž Radu Maďarskej republiky, je tiež držiteľom Puškinovej medaily udeľovanej ruským prezidentom.

George Soros je tretíkrát ženatý, má päť detí. Jeho veľkou záľubou bolo esperanto, ktorému sa intenzívne venoval aj Sorosov otec Tivadar Soros. V marci roku 2020 venoval George Soros milión eur Maďarsku na boj proti novému koronavírusu.

Vláda zasadne v Handlovej, prerokuje aj zmeny v pláne obnovy

Podpredseda vlády má kolegov oboznámiť aj o pokroku v implementácii plánu obnovy v gescii Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Výskumnej a inovačnej autority.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.