Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia Zahraničie

Fínske úrady po poškodení podmorského kábla preskúmajú tanker Eagle S

Na snímke ropný tanker Eagle S v prístave v meste Porvoo v pondelok 30. decembra 2024. Spoločnosť vlastniaca ropný tanker, ktorý minulý týždeň zadržali fínske orgány, podala oficiálnu žiadosť o jeho navrátenie. Fínsko plavidlo zadržalo pre podozrenie z poškodenia podmorských telekomunikačných a elektrických káblov. Foto: TASR/AP

Fínska polícia sa spolu s pobrežnou strážou minulý štvrtok nalodila na tanker Eagle S registrovaný na Cookových ostrovoch.

Helsinki 2. januára (TASR) - Fínske úrady plánujú preskúmať tanker Eagle S, o ktorom sa domnievajú, že patrí k tzv. ruskej tieňovej flotile a zohral rolu v sabotáži zameranej na poškodenie podmorského kábla v Baltskom mori, uviedla fínska agentúra pre dopravu. TASR informuje podľa štvrtkovej správy agentúry AFP.

Fínska polícia sa spolu s pobrežnou strážou minulý štvrtok nalodila na tanker Eagle S registrovaný na Cookových ostrovoch. Následne ho dopravili na miesto neďaleko jedného z fínskych prístavov, kde vypočúvajú členov posádky.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že loď Eagle S 25. decembra poškodila podmorský elektrický kábel Estlink 2 spájajúci Fínsko a Estónsko, ako aj štyri ďalšie optické káble tým, že ťahala kotvu po morskom dne.

Riaditeľka fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie (TRAFICOM) Sanna Sonninenová uviedla, že kontrolná inšpekcia plavidla je naplánovaná ešte na štvrtok a uskutoční sa v rámci vyšetrovania, ktoré už vedie fínska polícia. "Kontrolu vykonávame spôsobom, ktorý nezasahuje do činnosti polície a jej vyšetrovania," dodala Sonninenová.

V prípade začali vypočúvať siedmich námorníkov, ktorým zakázali opustiť krajinu. Eagle S je podozrivý z toho, že patrí k ruskej "tieňovej flotile", ktorá sa používa na prepravu ropy a ropných produktov s cieľom obísť západné sankcie voči Moskve. V Baltskom mori došlo od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu už k niekoľkým podobným incidentom.

Energetická a komunikačná infraštruktúra sa stala terčom tzv. "hybridnej vojny" medzi Ruskom a západnými krajinami, píše AFP.

Baltské more je obklopené viacerými členskými krajinami NATO. Dva telekomunikačné káble boli poškodené 17. a 18. novembra vo švédskych teritoriálnych vodách.