Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Viete, kde žijú najšťastnejší ľudia? Rebríček krajín môže prekvapiť

Ilustarčná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Autori tohtoročnej správy vyzdvihli, že celosvetovo zostalo hodnotenie šťastia za posledné tri roky na "pozoruhodne" rovnakej úrovni, a to aj napriek pandémii covidu, uviedla agentúra DPA.

New York 20. marca (TASR) – Za krajinu s najšťastnejším obyvateľstvom už šiesty rok po sebe vyhlásili Fínsko. Vyplýva to zo Správy o šťastí vo svete 2023, ktorú v pondelok zverejnila nezisková organizácia spojená s OSN, informuje TASR.

Správa posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ovplyvňujúce ich život. Kritériami sú napríklad dĺžka života, hrubý domáci produkt na obyvateľa, sociálna podpora, korupcia, postoje v komunitách či sloboda pri životných rozhodnutiach.

Na vrchole aktuálneho "rebríčka šťastia" je trojica severoeurópskych krajín – za Fínskom sa umiestnili Dánsko a Island. Prvú desiatku dopĺňajú Izrael, Holandsko, Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Luxembursko a Nový Zéland.

Slovensku patrí 29. miesto, čo je zlepšenie o šesť priečok. Zo susedných krajín nás predbehli Rakúsko a Česká republika, ktoré obhájili 11. a 18. miesto. Poľsko skončilo na 48., Maďarsko na 51. a Ukrajina na 92. priečke.

Na opačnom, najmenej šťastnom konci rebríčka sa znova umiestnili Afganistan a Libanon.

Autori tohtoročnej správy vyzdvihli, že celosvetovo zostalo hodnotenie šťastia za posledné tri roky na "pozoruhodne" rovnakej úrovni, a to aj napriek pandémii covidu, uviedla agentúra DPA.

Dôvodom na optimizmus je aj to, že ľudia hodnotia prívetivosť iných, najmä pri pomoci cudzím, o štvrtinu lepšie než pred pandémiou.

"Aj počas týchto ťažkých rokov dvakrát viac prevládali pozitívne pocity voči negatívnym. Pocity pozitívnej spoločenskej podpory boli dvakrát také silné ako pocity osamelosti," povedal jeden z autorov John Helliwell pre stanicu CNN.

Správu o šťastí vo svete publikuje Sieť riešení udržateľného rozvoja (SDSN), ktorú v roku 2012 založila OSN. Vychádza z každoročných prieskumov verejnej mienky spoločnosti Gallup v jednotlivých krajinách.


Rebríček šťastia na základe trojročného priemeru 2020 až 2022


1. Fínsko
2. Dánsko
3. Island
4. Izrael
5. Holandsko
6. Švédsko
7. Nórsko
8. Švajčiarsko
9. Luxembrusko
10. Nový Zéland
11. Rakúsko
12. Austrália
13. Kanada
14. Írsko
15. USA
16. Nemecko
17. Belgicko
18. Česko
19. Veľká Británia
20. Litva
21. Francúzsko
22. Slovinsko
23. Kostarika
24. Rumunsko
25. Singapur
26. Spojené Arabské Emiráty
27. Taiwan
28. Uruguaj
29. SLOVENSKO
30. Saudská Arábia
31. Estónsko
32. Španielsko
33. Taliansko
34. Kosovo
35. Čile
36. Mexiko
37. Malta
38. Panama
39. Poľsko
40. Nikaragua
41. Lotyšsko
42. Bahrajn
43. Guatemala
44. Kazachstan
45. Srbsko
46. Cyprus
47. Japonsko
48. Chorvátsko
49. Brazília
50. Salvador
51. Maďarsko
52. Argentína
53. Honduras
54. Uzbekistan
55. Malajzia
56. Portugalsko
57. Južná Kórea
58. Grécko
59. Maurícius
60. Thajsko
61. Mongolsko
62. Kirgistan
63. Moldavsko
64. Čína
65. Vietnam
66. Paraguaj
67. Čierna Hora
68. Jamajka
69. Bolívia
70. Rusko
71. Bosna a Hecegovina
72. Kolumbia
73. Dominikánska republika
74. Ekvádor
75. Peru
76. Filipíny
77. Bulharsko
78. Nepál
79. Arménsko
80. Tadžikistan
81. Alžírsko
82. Hong Kong
83. Albánsko
84. Indonézia
85. Juhoafrická republika
86. Kongo
87. Severné Macedónsko
88. Venezuela
89. Laos
90. Gruzínsko
91. Guinea
92. Ukrajina
93. Pobrežie Slonoviny
94. Gabon
95. Nigéria
96. Kamerun
97. Mozambik
98. Irak
99. Palestína
100. Maroko
101. Irán
102. Senegal
103. Mauritánia
104. Burkina Faso
105. Namíbia
106. Turecko
107. Ghana
108. Pakistan
109. Niger

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.