Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Fíni chcú kvôli migrantom zvýšiť dane, Švédi dostať ich do EÚ letecky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Fínska vláda sa pred letom dohodla na stanovisku, že plán Európskej únie rozdeliť utečencov medzi členské krajiny by mal vychádzať z dobrovoľnosti.

Helsinki 10. septembra (TASR) - Fínska vláda navrhla dnes zvýšiť zdanenie kapitálových výnosov a daň z príjmu u ľudí s vysokými zárobkami, aby získala financie na pokrytie nákladov na desaťnásobné zvýšenie počtu utečencov, ktoré očakáva tento rok. Povedal to fínsky minister financií Alexander Stubb.

Utečenecká kríza predstavuje veľkú politickú aj finančnú výzvu pre fínsku vládnucu koalíciu, ktorej minister zahraničných vecí Timo Soini vedie euroskeptickú stranu Fíni. Hlavným bodom jej predvolebnej kampane bolo sprísnenie prisťahovalectva, napísala agentúra Reuters.

Stubb povedal, že zdanenie kapitálových ziskov v najvyššej kategórii sa zvýši o jedno percento a ľudia, ktorí zarobia viac ako 72.300 eur ročne, budú počas dvoch rokov platiť takzvanú solidárnu daň. Doteraz bola táto hranica vo výške 90.000 eur.

"To nám pomôže pokryť vyššie náklady na imigráciu, odhadujeme, že tento rok budú asi 114 miliónov eur," informoval dnes Stubb na tlačovej konferencii.

Stredopravá koalícia vládne od mája a potrebuje rýchlo znížiť výdavky, pretože výkon ekonomiky klesá a nezamestnanosť vzrastá. Krajina minulý týždeň zdvojnásobila odhad počtu utečencov, ktorých príchod očakáva tento rok, na 30.000. Pre porovnanie, vlani ich bolo 3600.

Fínska vláda sa pred letom dohodla na stanovisku, že plán Európskej únie rozdeliť utečencov medzi členské krajiny by mal vychádzať z dobrovoľnosti. V júli však minister vnútra Petteri Orpo z proeurópskej Strany národnej koalície súhlasil s prijatím asi 800 utečencov z tých, ktorí už sú v Grécku a Taliansku.

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP

Vláda bude v piatok rokovať o svojej reakcii na nový návrh Európskej komisie, ktorý by členským krajinám stanovil pevné kvóty, koľko utečencov majú prijať.

Počas tohto týždňa už zverejnila reformy týkajúce sa trhu práce, ktorých súčasťou je obmedzenie počtu dní pracovného pokoja, čo vyvolalo nevôľu odborov. Vláda tiež oznámila, že bude vyžadovať od poslancov parlamentu, aby si vzali týždeň neplateného voľna, a od všetkých ministrov, aby sa vzdali týždenného zárobku.

Fínska ekonomika je už štvrtý rok v recesii.

Švédska skupina zbiera peniaze, aby utečencov letecky prepravila do EÚ

Utečenci sa v súčasnosti plavia cez rozbúrené more na vratkých člnoch, vyhrabávajú diery pod pohraničnými plotmi a kľučkujú medzi nepriateľsky sa správajúcimi policajtmi, ale švédska skupina podnikateľov a filantropov chce dopraviť migrantov do Európy jednoduchšie a lacnejšie - lietadlom.

Utečenci unikajúci pred občianskou vojnou v Sýrii minú tisíce dolárov na nebezpečnú cestu do Európy, teda oveľa viac, než stojí letenka. Aerolínie však bránia utečencom nastúpiť do lietadla vzhľadom na smernicu Európskej únie z roku 2001, napísala dnes tlačová agentúra Reuters.

Mnoho ľudí, ktorí sa pokúšajú dostať do Európy, na ceste zahynulo - buď na chatrných, preplnených člnoch alebo počas cestovania po súši. Polícia v Rakúsku našla minulý mesiac pri ceste odstavené chladiarenské vozidlo, v ktorom bolo 71 tiel utečencov, z nich mnohí pochádzali zo Sýrie.

Migranti a utečenci kráčajú po koľajniciach po prekročení srbsko-maďarskej hranici pri maďarskej obci Röszke 10. septembra 2015.
Foto: TASR/AP

"Je to nezmyselné, nemôžeme len sedieť a pozerať sa, ako ľudia umierajú. Ukážeme, že to takto nemusí byť," povedal Emad Zand, spoluzakladateľ neziskovej organizácie Refugee Air.

Organizácia už zbiera peniaze od jednotlivcov a firiem na prenajatie lietadla a leteckú prepravu niekoľkých utečencov do Európskej únie - a chce to stihnúť ešte pred príchodom zimy, uviedla v dnešnom vyhlásení spoluzakladateľka Susanne Najafiová.

Tento rok prišlo do Európy zatiaľ pol milióna utečencov, vyhlásil dnes predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Predstavitelia EÚ chcú zaviesť povinné kvóty na umiestnenie utečencov v jednotlivých členských krajinách únie, ale niektoré členské štáty sa stavajú proti tomu.

Nemecký minister: Utečenci by mohli pomôcť zmierniť nedostatok pracovníkov v Nemecku

Rekordný prílev utečencov by mohol pomôcť zmierniť nedostatok pracovníkov v určitých profesiách v Nemecku a firmy by mali spustiť školiace programy pre žiadateľov o azyl, aby sa urýchlilo ich začlenenie do spoločnosti. Vyhlásil to dnes nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel.

Počet úmrtí v krajine predstihuje počet pôrodov a Berlín preto odhaduje, že obyvateľov v produktívnom veku v Nemecku ubudne do roku 2030 o šesť miliónov. Niektoré nemecké firmy vyhlasujú, že už teraz zápasia s tým, aby zaplnili prázdne pracovné miesta.

Gabriel, ktorý je vicekancelárom vo vláde Angely Merkelovej, označil očakávaný príchod približne 800.000 uchádzačov o azyl do konca roka 2015 za "najväčšiu národnú, európsku výzvu" od zjednotenia Nemecka v roku 1990.

Minister v Spolkovom sneme povedal, že je dôležité utečencov rýchlo integrovať, aby sa zabezpečilo, že sa stanú prínosom, nie bremenom, pre najväčšiu ekonomiku Európy.

"Ak sa nám podarí rýchlo zaškoliť tých, čo k nám prichádzajú, a dostať ich do práce, potom vyriešime jeden z našich najväčších problémov v ekonomickej budúcnosti našej krajiny: nedostatok ľudí s potrebnou kvalifikáciou," povedal Gabriel podľa tlačovej agentúry Reuters.

"Ale sú tu aj riziká," dodal a poukázal na nebezpečenstvo, že utečenci sa možno správne nezačlenia do nemeckého každodenného života, ak nedostanú jazykové školenie.

Približne 77 percent uchádzačov o azyl a vojnových utečencov je v produktívnom veku, uviedol v správe minulý mesiac Inštitút pre výskum zamestnanosti (IAB).

Nemecko sa teší z rekordne nízkej nezamestnanosti a tvrdí, že nemusí zvyšovať dane ani obetovať svoj vyrovnaný štátny rozpočet, aby zvládlo najväčší prílev utečencov od druhej svetovej vojny.

Niektoré štáty EÚ, predovšetkým tie menšie na východe únie, odmietajú výzvy na prijatie tisícov utečencov a ako dôvod uvádzajú vyššiu nezamestnanosť a obavy, že moslimskí migranti sa možno nezačlenia do zväčša jednoliatych spoločností, uviedla agentúra Reuters. Do Európy prúdia tento rok státisíce ľudí, ktorí utekajú pred vojnami a chudobou v Afrike, na Blízkom východe a v Ázii.

Nemecká firma Siemens napríklad minulý týždeň oznámila, že rada prijme utečencov a zaradí ich do svojho učňovského programu.

Zväčšenie populácie v produktívnom veku vďaka prisťahovalcom pomôže zvýšiť nemecký ekonomický rast o 1,7 percenta do roku 2020, vypočítal ekonóm spoločnosti Unicredit Andreas Rees.