Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Fínsko ani po brexite nechce opustiť eurozónu, Dánsko: Patríme do EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Fínski zákonodarcovia ešte v apríli diskutovali o možnosti odchodu z eurozóny.

Brusel 24. júna (TASR) - Fínsky minister zahraničných vecí a predseda euroskeptickej strany Fíni Timo Soini dnes v súvislosti s výsledkom referenda v Británii uviedol, že EÚ musí tento výsledok rešpektovať a vylúčiť akékoľvek "represálie" pri budúcich rokovaniach medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o podobe odchodu z únie. Uviedla to agentúra Reuters.

"Akékoľvek represálie a odvetné opatrenia sú vylúčené," odkázal Soini s odkazom na rokovania, ktoré podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy čakajú EÚ a Britániu.

Fínsky politik Kaj Turunen - rovnako zo strany Fíni -, ktorý je predsedom parlamentného výboru pre obchod, po britskom referende skonštatoval, že "teraz nie je pre Fínsko čas na opustenie eurozóny".

"V takejto situácii by naša mena nemala nijakú šancu," napísal Turunen na svojom účte na Twitteri.

Fínski zákonodarcovia v apríli diskutovali o možnosti, že ich krajina odíde z eurozóny. Dôvodom pre túto rozpravu bola petícia, ktorú podpísalo vyše 53.000 ľudí, aby sa téma návratu k národnej mene dostala do parlamentu.

Dánsky premiér vylúčil referendum o členstve v EÚ


V Dánsku sa referendum o členstve v Európskej únii konať nebude, vyhlásil dnes dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen v reakcii na britské rozhodnutie opustiť Európsku úniu.

"Patríme do EÚ a ja nebudem vyhlasovať referendum o takej zásadnej veci,"
zdôraznil podľa agentúry DPA na tlačovej konferencii. Výsledok britského hlasovania označil za poľutovaniahodný.

Vodca euroskeptickej Dánskej ľudovej strany Kristian Thulesen Dahl, ktorého strana poskytuje parlamentnú podporu Rasmussenovej menšinovej liberálnej vláde, tento týždeň vyzval na vyhlásenie dánskeho referenda, ak sa Británia rozhodne opustiť EÚ.

Taliansky premiér Matteo Renzi dnes v reakcii na brexit vyhlásil, že EÚ sa musí zreformovať, zostáva však naďalej kľúčovou pre osud Talianska. "Musíme ju zmeniť, aby bola ľudskejšia a spravodlivejšia. Ale EÚ je náš domov, je to naša budúcnosť," uviedol na Twitteri a Facebooku.



Podľa španielskeho premiéra Mariana Rajoy potrvá dva roky, kým sa po právnej stránke vyrieši odchod Británie z EÚ. V súčasnosti sa zákony a právne postavenie občanov menia, uviedol. "Myslím si, že Španielsko by malo pokračovať v prvej línii európskej integrácie," zdôraznil z Madridu. Rajoy vyzval na pokoj a ubezpečil, že španielska ekonomika je dostatočne silná, aby ustála finančné turbulencie po britskom hlasovaní.