V Libanone vybuchlo v utorok a stredu množstvo komunikačných zariadení používaných príslušníkmi Hizballáhu.
"Po overení bolo nesporne stanovené, že nijaké komunikačné vybavenie zodpovedajúce tomu, čo vybuchlo 17. septembra, nebolo importované, exportované alebo vyrobené v Bulharsku," uviedla bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (DANS).
DANS vo štvrtok oznámila, že začala vec prešetrovať po tom, ako maďarský spravodajský webový portál Telex.hu uviedol, že komunikačné zariadenie priviezla a následne odovzdala Hizballáhu firma Norta Global, ktorú v Bulharsku registroval nórsky občan.
Bulharská agentúra pre národnú bezpečnosť však v piatok uviedla, že Norta Global ani jej majiteľ nevykonali nijakú transakciu spojenú s predajom alebo kúpou týchto zariadení ani s porušením zákona o financovaní terorizmu.
V Libanone vybuchlo v utorok a stredu množstvo komunikačných zariadení používaných príslušníkmi Hizballáhu. V dôsledku výbuchov zahynulo najmenej 37 ľudí a takmer 3000 utrpelo zranenia. Z útokov je obviňovaný Izrael, ktorý sa však k výbuchom nevyjadril.
Vybuchnuté komunikačné zariadenia boli označené značkou taiwanskej spoločnosti Gold Apollo. Taiwanská vláda však tvrdí, že zariadenia na ostrove vyrobené neboli.
Spoločnosť Gold Apollo zariadenia spojila s firmou BAC so sídlom v Maďarsku, ktorá má povolenie používať jej značku.
Hovorca maďarskej vlády však uviedol, že BAC je len sprostredkovateľská spoločnosť, ktorá v Maďarsku nemá žiadnu výrobňu ani inú prevádzkareň, a vybuchnuté komunikačné zariadenia v Maďarsku podľa vlády nikdy neboli.