Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Francúzski socialisti slávia triumf, ovládli i hornú komoru parlamentu

Bývalá francúzska prezidentská kandidátka Socialistickej strany Segolene Royalová vhadzuje hlasovací lístok počas druhého kola parlamentných volieb 17. júna 2012 v La Rochelle. Foto: TASR/AP

Vyplýva to z prognóz inštitútov CSA a Sofres, o ktorých informovali francúzske médiá.

Brusel 17. júna (TASR) - Socialistická strana (PS) francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda získala po dnešnom druhom kole parlamentných volieb väčšinu kresiel aj v dolnej komore zákonodarného zboru - Národnom zhromaždení. Vyplýva to z prognóz inštitútov CSA a Sofres, o ktorých informovali francúzske médiá.

Podľa CSA socialisti a ich spojenci (zelení a Ľavicový front) získali v 577-člennom Národnom zhromaždení 340-350 mandátov, čo je vysoko nad absolútnou väčšinou 289 mandátov. Samotná PS získala 308-320 mandátov.

Doteraz dominantný Zväz za ľudové hnutie (UMP) bývalého konzervatívneho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a jeho spojenci utrpeli debakel a odchádzajú do opozície. Bude ich zastupovať 213-221 poslancov.

Do Národného zhromaždenia sa prvý raz od roku 1986 dostane krajne pravicový Národný front (FN), ktorý bude mať dvoch až štyroch poslancov. Jedným z nich je Marion Maréchalová-Le Penová, vnučka zakladateľa FN Jeana-Marie Le Pena. Pred bránami parlamentu však zostane súčasná šéfka FN Marine Le Penová.

Podľa prognóz sa do parlamentu nedostala niekdajšia šéfka PS a Hollandova expartnerka Ségolene Royalová, s ktorou má Holande štyri deti. Podľahla "odpadlíkovi" Olivierovi Falornimu, ktorého cez Twitter podporila Hollandova súčasná partnerka Valérie Trierweilerová, čo spôsobilo veľký rozruch. Pre Royalovú je to tretia porážka v rade - neuspela v prezidentských voľbách v roku 2007 proti Nicolasovi Sarkozymu a ani vo voľbách predsedu PS

Vo Francúzsku, druhej najväčšej ekonomike EÚ, tak nenastane tzv. kohabitácia, teda že ľavicový prezident bude musieť vládnuť s pravicovým parlamentom. Naopak, prvýkrát sa stalo, že ľavicový prezident sa bude môcť oprieť o tiež ľavicovú väčšinu v oboch komorách parlamentu, pretože Senát ovládajú socialisti a ich spojenci už od minulého roku.

Už v prvom kole volieb si mandát zabezpečili dvaja členovia Hollandovej vlády, pretože vo svojich volebných obvodoch získali viac ako 50 percent hlasov. Sú to minister zahraničných vecí Laurent Fabius a premiér Jean-Marc Ayrault.