Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Macronova vláda prežila dve hlasovania o nedôvere

Emmanuel Macron, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Za nedôveru sa v prvom hlasovaní - iniciovanom pravicovou stranou Republikáni (LR) - vyslovilo 143 poslancov. V druhom hlasovaní - iniciovanom socialistami a komunistami za ňu hlasovalo 74 poslancov.

Paríž 31. júla (TASR) - Francúzska vláda v utorok s prehľadom prežila dve hlasovania o nedôvere iniciované opozičnými poslancami pre škandál okolo Alexandra Benallu, bývalého bezpečnostného poradcu prezidenta Emmanuela Macrona. Informoval o tom denník Le Monde.

Za nedôveru sa v prvom hlasovaní - iniciovanom pravicovou stranou Republikáni (LR) - vyslovilo 143 poslancov. V druhom hlasovaní - iniciovanom socialistami a komunistami - za ňu hlasovalo 74 poslancov. Pre pád vlády však bolo potrebných najmenej 289 hlasov.

Macronova vláda zažíva v súvislosti so zmieneným škandálom už dva týždne svoju najvážnejšiu krízu, priblížila agentúra Reuters. Prezidentova strana Republika v pohybe (LREM) však disponuje v dolnej komore parlamentu jasnou väčšinou hlasov, takže pád vlády sa v utorňajšom hlasovaní neočakával.

Škandál okolo Benallu sa vynoril po tom, ako noviny Le Monde zverejnili videozáznam, ktorý usvedčil tohto Macronovho poradcu usvedčil zo zjavného útoku na aktivistu počas protestu v Paríži.

K incidentu došlo počas prvomájových protestov na parížskom námestí Place de la Contrescarpe. Videozáznam, na ktorom Alexandre Benalla útočil, zachytil študentský aktivista. Viedlo to k doposiaľ najostrejšej kritike ročného pôsobenia Macrona na poste prezidenta, pričom opozícia obvinila jeho kanceláriu zo zatajovania incidentu.

Vlna kritiky sa na Macrona zniesla i za spôsob, s akým ku kauze po jej zverejnení pristupoval, respektíve za neskoré prepustenie zmieneného poradcu. Škandál má negatívny dosah na popularitu francúzskej vlády, prezidenta i jeho strany.