Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Vo Francúzsku začali pochovávať obete parížskych atentátov

Nosiči vypúšťajú holubice počas pohrebu dvoch sestrier Marion a Anny Petardových vo francúzskom meste Blois 23. novembra 2015. Sestry zahynuli počas teroristických útokov v Paríži 13. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Časť rodín dala prednosť rozlúčke v najbližšom kruhu príbuzných a priateľov, na iných pohreboch sa zúčastnili stovky ľudí.

Paríž 24. novembra (TASR) - Od minulého víkendu sa na rôznych miestach Francúzska konajú pohreby obetí atentátov, ktoré sa v piatok 13. novembra odohrali v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis, informovali dnes francúzske médiá.

Časť rodín dala prednosť rozlúčke v najbližšom kruhu príbuzných a priateľov, na iných pohreboch sa zúčastnili stovky ľudí. Celonárodná spomienka na obete útokov z 13. novembra, ktorých počet sa medzičasom zvýšil na 130, sa uskutoční tento piatok v parížskej Invalidovni za účasti prezidenta Francoisa Hollanda.

V týchto dňoch sa vo Francúzsku diskutuje aj o tom, že deti obetí - väčšina z nich mala od 25 do 40 rokov a po mnohých zostali nezaopatrené deti - by mohli získať štatút "detí vlasti", čo by pre ne znamenalo ochranu i finančnú pomoc zo strany štátu.

Štátna tajomníčka pre záležitosti rodiny Laurence Rossignolová v noci nadnes potvrdila, že deti obetí atentátov sa budú môcť uchádzať o spomínaný štatút.

Príslušný zákon vo Francúzsku platí od roku 1990. Týka sa aj finančnej pomoci pre deti, ktoré sa stali sirotami či polosirotami v dôsledku teroristických útokov či vojenského konfliktu. V súlade so zákonom deti vlasti neplatia školné na univerzitách ani zápisné na vysokých školách, štát im prispieva na ošatenie, zdravotnú starostlivosť alebo rekreáciu, pomáha pri hľadaní prvého zamestnania či s dedičským konaním, a to až do veku 21 rokov alebo do ukončenia vysokoškolského vzdelávania.

Od roku 1990 sa deťmi vlasti stalo 107 dievčat a chlapcov, ktorých rodičia sa stali obeťami teroristických útokov. Ide o deti obetí útokov v parížskom meste z roku 1995, atentátu v Karáčí z roku 2002 a útoku islamistu Mohameda Meraha v roku 2012, či deti prefekta Korziky Clauda Érignaca zavraždeného v roku 1998.

Laurence Rossignolová uviedla, že žiadosti a spisy vybavuje Národný úrad pre bývalých účastníkov vojen a vojnové obete, ale finančnú pomoc poskytuje štát. Ubezpečila, že štát nemá žiadny problém vyčleniť na tento účel z rozpočtu dodatočné finančné prostriedky.

V piatok 13. novembra došlo v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis k sérii šiestich útokov, pri ktorých prišlo o život najmenej 130 ľudí a ďalších vyše 350 ich je zranených.