Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia Zahraničie

Francúzsko pred 60 rokmi uskutočnilo v Sahare svoj prvý jadrový pokus

Ilustračná snímka. Foto: TASR AP

Explózia zmenila na plyn všetky časti bomby, enormný tlak vytvoril nárazovú vlnu, vznikla aj svetelná vlna, ktorá všetko v okolí spálila, a uvoľnila sa rádioaktivita.

Paríž/Alžír 12. februára (TASR) - Francúzsko uskutočnilo 13. februára 1960 v alžírskej Sahare svoj prvý jadrový pokus - nukleárny test s kódovým označením Gerboise bleue -, čím sa po Spojených štátoch, Sovietskom zväze a Británii stalo štvrtou jadrovou mocnosťou.

Alžírska občianska a právnická verejnosť tento a následné pokusy označuje za "francúzsky kolonializmus", za "nepremlčateľné zločiny proti ľudskosti" a žiada Paríž o prevzatie zodpovednosti za zdravotné a environmentálne dôsledky týchto testov.

Pred 60 rokmi Francúzsko vykonalo jadrový pokus s bombou na báze plutónia, ktorej sila bola tri- až štyrikrát ničivejšia než bomba, ktorú USA zhodili na konci druhej svetovej vojny na japonské mesto Hirošima.

Príslušníci francúzskej armády umiestnili bombu na vrchol 100-metrovej veže, výbuch nastal o 07.04 h. Podľa francúzskych médií "po explózii obrovský jas osvietil oblohu a piesok sa pod vplyvom tepla v okruhu 300 metrov menil na sklo".

Explózia zmenila na plyn všetky časti bomby, enormný tlak vytvoril nárazovú vlnu, vznikla aj svetelná vlna, ktorá všetko v okolí spálila, a uvoľnila sa rádioaktivita. Kódové označenie pokusu, Gerboise, znamená menšieho hlodavca - tarbíka egyptského (Jaculus jaculus), vyskytujúceho sa v severnej Afrike.

Niekoľko mesiacov pred 13. februárom bolo známe, že prvý jadrový pokus Francúzska sa uskutoční vo februári alebo marci 1960 v alžírskej púšti v lokalite Hamoudia ležiacej 60 km južnejšie od okresného mestečka Reggane, a to je vzdialené 1.200 km vzdušnou čiarou od Alžíra. O dátume pokusu rozhodovali priaznivé poveternostné podmienky. Tie nastali presne pred 60 rokmi.

Z bezpečnostných dôvodov bola od októbra 1959 zakázaná letecká premávka v oblasti 90.000 km štvorcových a letecké spoločnosti od 8. januára 1960 vedeli, že vo vzdušnom priestore trojnásobne väčšom než je rozloha Francúzska, bude v deň jadrového pokusu zakázaný akýkoľvek prelet.

Francúzske dobové úrady tri dni po pokuse ubezpečili, že rádioaktivita je všade pod prijatými bezpečnostnými normami. Z dokumentov odtajnených v roku 2013 však vyplynulo, že dosahy rádioaktivity boli oveľa väčšie, než sa uvádzalo po pokuse, a zasiahli celú západnú Afriku a juh Európy.

Po Gerboise bleue Paríž 1. apríla 1960 uskutočnil pokus s kódovým označením Gerboise blanche a 27. decembra 1960 Gerboise rouge. Štvrtý pokus - s kódovým označením Gerboise verte - vykonal 25. apríla 1961. Išlo o výbuchy v atmosfére, potom v alžírskej Sahare nasledovali podzemné výbuchy.

Šesť rokov po Gerboise bleue Francúzsko otestovalo vo Francúzskej Polynézii svoju prvú termonukleárnu bombu.

Po 210 jadrových pokusoch prezident republiky Jacques Chirac 29. januára 1996 oznámil ich definitívne skončenie.

USA uskutočnili svoj prvý jadrový pokus 16. júla 1945 pri mestečku Alamogordo v štáte Nové Mexiko. Spojené štáty ako prvé a zatiaľ jediné použili jadrovú zbraň v boji - 6. a 8. augusta 1945 ich po jednej zhodili na japonské mestá Hirošima a Nagasaki.

Sovietsky zväz vykonal prvý jadrový test 29. augusta 1949 v Semipalatinsku v Kazachstane.

Británia vykonalo jadrový test 3. októbra 1952 na ostrovoch Monte Bello pri pobreží Austrálie.

V priebehu ďalších rokov jadrové testy vykonali a atómovú zbraň zhotovili aj ďalšie štáty.

Na 50. Valnom zhromaždení OSN bola 10. septembra 1996 schválená Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Na podpis bola otvorená 24. septembra 1996.

Zdroje:

www.francetvinfo.fr
www.sciencesetavenir.fr
www.sudradio.fr
www.la-croix.com
www.humanite.fr/
www.radioalgerie.dz/
https://algeria-watch.org
www.montebello.com.au/nuclear-testing/
www.ctbto.org/ www.ujd.gov.sk/ujd/WebStore.nsf/viewKey/CTBT-Sk.pdf/$FILE/CTBT-Sk.pdf