Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Francúzsko pripravuje evakuáciu svojich občanov z Nigeru

Motorkár sa odráža v rozbitých dverách francúzskeho veľvyslanectva v nigerskom meste Niamey 31. júla 2023. Foto: TASR/AP

Niger sa stal po susedných krajinách Mali a Burkina Faso treťou krajinou Sahelu, ktorou otriasol vojenský prevrat.

Niamey 1. augusta (TASR) — Francúzsko sa pripravuje na evakuáciu svojich občanov z Nigeru, kde minulotýždňový prevrat rozpútal protifrancúzske nálady a protesty. V utorok o tom podľa agentúry AFP informovalo francúzske veľvyslanectvo v hlavnom meste Niamey.

Vzhľadom na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Niamey a v snahe využiť relatívne pokojnú tamojšiu situáciu sa pripravuje letecká evakuácia z hlavného mesta, uvádza sa v správe, ktorú veľvyslanectvo rozoslalo francúzskym občanom v Nigeri. Dodalo, že evakuácia sa uskutoční „čoskoro a vo veľmi obmedzenom časovom rozpätí". Evakuácia bude koordinovaná s nigerskými zložkami.

Zámer evakuovať francúzskych občanov pôsobiacich v Nigeri potvrdilo aj francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Francúzske médiá vo svojom spravodajstve konštatujú, že Francúzsko, bývalá koloniálna mocnosť v regióne a verný podporovateľ zosadeného prezidenta Mohameda Bazouma, je hlavným cieľom vojakov, ktorí demokraticky zvolenú hlavu štátu zvrhli. Pučisti v pondelok obvinili Francúzsko, že chce v Nigeri "vojensky zasiahnuť", čo šéfka francúzskej diplomacie Catherine Colonnová poprela v rozhovore pre televíziu BFM.

V reakcii na to, že tisíce demonštrantov podporujúcich vojenský puč sa minulú nedeľu pokúsili preniknúť do areálu francúzskeho veľvyslanectva v Niamey, francúzsky prezident Emmanuel Macron pohrozil "okamžitou a nekompromisnou" odvetou proti akémukoľvek útoku na francúzskych občanov a záujmy v Nigeri.

V pondelok večer predstavitelia Burkiny Faso a Mali deklarovali, že akýkoľvek vojenský zásah s cieľom vrátiť k moci Mohameda Bazouma by považovali za "vyhlásenie vojny". Viedol by aj k ich vystúpeniu z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) a k prijatiu opatrení na legitímnu sebaobranu.

Niger sa stal po susedných krajinách Mali a Burkina Faso treťou krajinou Sahelu, ktorou otriasol vojenský prevrat. Zvrhnutie zvolených prezidentov v týchto bývalých francúzskych kolóniách sprevádzali protifrancúzske a proruské demonštrácie.