Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Francúzsko zakáže metódu znehybnenia pri zatýkaní podozrivej osoby

Ilustračná snímka. Demonštranti si chránia tvár počas zásahu polície, ktorá používa slzotvorný plyn počas protestu proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti na pamiatku Afroameričana Georgea Floyda v Marseille v sobotu 6. júna 2020. Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Foto: TASR/AP

Znehybňovacie techniky, keď napríklad policajti uplatňujú aj tlak kolenami na zatknutú osobu ležiacu tvárou na zemi, používajú policajné zbory po celom svete a už dlho sú kritizované.

Paríž 8. júna (TASR) - Francúzsko zakáže spornú metódu dusenia, používanú domácou políciou pri zadržiavaní podozrivých osôb, oznámil v pondelok minister vnútra Christophe Castaner. Tomuto chvatu sa pripisuje mnoho prípadov udusenia zatýkaných osôb a novú kritiku a hnev verejnosti vyvolal aj po nedávnej smrti Afroameričana Georgea Floyda pri zadržiavaní belošskými policajtmi v americkom meste Minneapolis.

Táto metóda "uchopenia pod krk a zároveň dusenia sa prestane používať", povedal minister Castaner na brífingu vysielanom v televízii, citovali ho aj tlačové agentúry AFP a AP. "Už ju nebudú vyučovať v policajných školách ani v školách pre žandárov. Je to metóda, ktorá má svoje riziká," dodal.

Minister tiež vyhlásil, že bude platiť "nulová zhovievavosť" voči rasizmu v policajnom zbore. Reagoval tým na sériu protestov proti údajnej brutalite a rasizmu francúzskych policajných síl. Protestujúci žiadajú, aby tento problém vláda riešila.

"Rasizmus nemá miesto medzi našimi obyvateľmi ani v polícii," pokračoval minister. "Chcem v policajnom zbore uplatňovať nulovú zhovievavosť voči rasizmu," zdôraznil.

Znehybňovacie techniky, keď napríklad policajti uplatňujú aj tlak kolenami na zatknutú osobu ležiacu tvárou na zemi, používajú policajné zbory po celom svete a už dlho sú kritizované. Na zákaz takýchto chvatov vyzývali aj francúzski zákonodarcovia.

Demonštrácie proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite sa konali v mestách po celom Francúzsku. V sobotu 6. júna sa na nich zúčastnilo celkovo najmenej 23.000 ľudí. Dokonca ignorovali policajný zákaz takýchto protestov v Paríži, ktorý je zavedený z obáv pred šírením nového koronavírusu.

Aktivisti pochodovali v pondelok v západofrancúzskom meste Nantes a ďalšie demonštrácie sú plánované v krajine v utorok, keď Floyda v USA pochovajú.