Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia Zahraničie

Francúzsky lekár dostal 27 rokov za spoluúčasť na genocíde v Rwande

Eugene Rwamucyo prichádza na súd v Paríži v stredu 30. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Šesťdesiatpäťročný Eugene Rwamucyo bol uznaný za vinného zo spoluúčasti na genocíde, z podielu na zločinoch proti ľudskosti a sprisahania s cieľom prípravy takýchto zločinov.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Paríž 31. októbra (TASR) - Na 27 rokov väzenia odsúdili v stredu vo Francúzsku bývalého lekára obžalovaného v prípade genocídy v Rwande, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Šesťdesiatpäťročný Eugene Rwamucyo bol uznaný za vinného zo spoluúčasti na genocíde, z podielu na zločinoch proti ľudskosti a sprisahania s cieľom prípravy takýchto zločinov. Zbavili ho obvinení zo samotnej genocídy a zločinov proti ľudskosti.

Rwamucyo bol obvinený z toho, že v roku 1994 pomáhal vtedajším úradom svojej krajiny pri šírení propagandy proti etniku Tutsiov, ako aj z toho, že sa na masovom vraždení účastnil tým, že sa snažil zničiť dôkazy o jeho spáchaní, spresňuje AFP.

Prokuratúra pre neho žiadala väzenský trest vo výške 30 rokov. V záverečnej reči pred vynesením verdiktu Rwamucyo, ktorý vyrástol v rodine etnických Hutuov, trval na svojej nevine.

"Ubezpečujem vás, že som nenariadil zabíjanie preživších, ani som ich zabíjanie nedovolil," uviedol. "Rozumiem utrpeniu tých, ktorí stále pátrajú po svojich blízkych... ale neviem im pomôcť," dodal.

Ako spresnil prokurátor Nicolas Peron, neexistujú dôkazy o tom, že sa Rwamucyo osobne podieľal na hromadných popravách alebo mučení. V záverečnej reči však uviedol, že obžalovaný by sa "nemal vyhnúť zodpovednosti" za svoje činy, pretože "zabíjať sa dá aj slovami", cituje AFP.

Počas rwandskej genocídy bolo od apríla do júla 1994 zabitých podľa odhadov OSN približne 800.000 príslušníkov etnika Tutsiov a umiernených Hutuov. Iné zdroje uvádzajú až milión obetí na životoch.

Genocída sa začala po tom, ako 6. apríla 1994 dve rakety zem-vzduch zostrelili lietadlo s rwandským prezidentom Juvénalom Habyarimanom, pristávajúce v Kigali. Na palube spolu s ním v troskách skonal aj burundský prezident Cyprien Ntaryamira, obaja z etnika Hutuov, a ďalší politici oboch krajín.

Po zostrelení lietadla sa v Rwande začalo zabíjanie. Zosnovali ho vládnuci príslušníci väčšinového kmeňa Hutuov proti menšinovému etniku Tutsiov.