Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

GAUCK: Bez 9. októbra 1989 v Lipsku by neprišiel 9. november v Berlíne

Z oficiálnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku v Spolkovej republiky Nemecko 23. júla 2014. Na snímke nemecký prezident Joachim Gauck (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska (vpravo) si podávajú ruky v zámku Bellevue v Berlíne. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Gauck z tohto dôvodu pozval do Lipska prezidentov z Vyšehradskej štvorky. Slovensko zastupuje najvyšší ústavný činiteľ Andrej Kiska.

Lipsko/Bratislava 9. októbra (TASR) - Na jeseň 1989 sa štáty strednej Európy nestali len nezávislými a demokratickými, ale stali sa súčasťou spoločnej Európy. Počas dnešných osláv pri príležitosti 25 rokov od pádu komunizmu to v Lipsku uviedol nemecký prezident Joachim Gauck.

Európa sa podľa neho zjednotila a spojila tak ako Nemecko. "To, čo začalo v roku 1945 oslobodením od nacizmu, získalo v roku 1989 nové impulzy, dimenzie a energiu. Mierové revolúcie a zjednotenie Nemecka boli prvým krokom vstupu stredoeurópskych štátov do Európskej únie. Pre mňa je to niečo ako druhé založenie Európskej únie," vyhlásil.

Ako poznamenal, ľudia z celého sveta si pripomínajú 9. november 1989, keď padol Berlínsky múr. Avšak podľa neho by bez udalostí 9. októbra v Lipsku nebol prišiel 9. november. "Pred zjednotením Nemecka prišla sloboda," podčiarkol.

Pravidelné pondelkové modlitby v Lipsku prerástli do protikomunistických demonštrácií. Práve 9. októbra 1989 sa tam konala  tzv. pondelková demonštrácia za účasti 70.000 ľudí, ktorá o deväť dní neskôr viedla k demisii vtedajšieho prvého muža niekdajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) Ericha Honeckera.

Gauck z tohto dôvodu pozval do Lipska prezidentov z Vyšehradskej štvorky. Slovensko zastupuje najvyšší ústavný činiteľ Andrej Kiska.

Oficiálny program sa začal v dopoludňajších hodinách v koncertnej sieni Gewandhaus. Popoludní sa hlavy štátov zúčastnia Mierovej modlitby v kostole sv. Mikuláša, počas ktorej sa očakáva prejav bývalého ministra zahraničných vecí USA Jamesa Bakera.

Oslavy pred budovou opery ukončí Slávnosť svetiel, na ktorej vystúpia prezidenti s príhovormi a zapália sviečky.