Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Generálny tajomník OSN varoval Spojené štáty pred znížením dotácií

Generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: TASR/AP

Guterresova reakcia prišla krátko po tom, ako Biely dom zverejnil svoj rozpočtový plán pre rok 2018, v ktorom sa počíta s výraznými škrtmi v oblasti americkej diplomacie i zahraničnej pomoci.

New York 17. marca (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres varoval Spojené štáty pred náhlym znížením poskytovania finančných prostriedkov tejto medzinárodnej organizácii, tvrdiac, že by sa tak mohlo podkopať úsilie o jej reformu. Uvádza sa to vo štvrtkovom stanovisku Organizácie Spojených národov.

Guterresova reakcia prišla krátko po tom, ako Biely dom zverejnil svoj rozpočtový plán pre rok 2018, v ktorom sa počíta s výraznými škrtmi v oblasti americkej diplomacie i zahraničnej pomoci.

"Generálny tajomník je pripravený rokovať s USA a akýmkoľvek členským štátom o možnostiach vytvorenia rentabilnejšej organizácie, aby bolo možné napĺňať naše spoločné ciele a hodnoty," uvádza sa v predmetnom vyhlásení. Guterres v ňom zároveň vyjadruje vďaku Spojeným štátom ako najväčšiemu prispievateľovi do kasy OSN.

Americký prezident Donald Trump však už predtým jasne naznačil, že nie je obdivovateľom tejto inštitúcie. "Organizácia Spojených národov má síce obrovský potenciál, avšak momentálne je to iba klub, v ktorom sa ľudia stretávajú, rozprávajú a zabávajú. Smutné!" napísal šéf Oválnej pracovne vo svojom decembrovom tvíte.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová vo štvrtok povedala, že organizácia "míňa viac peňazí, než by mala, pričom na Spojené štáty kladie omnoho väčšiu finančnú záťaž než na ostatné členské krajiny".

USA momentálne prispievajú približne 28 percentami do mierových misií OSN, čo ročne predstavuje 7,9 miliardy dolárov a ide o najväčší podiel spomedzi členských štátov. To isté platí aj o príspevku do celkového rozpočtu OSN, ktorý nezahŕňa výdavky na mierové misie. Tu Washington prispel na obdobie 2016-17 sumou 5,4 miliardy dolárov.

Spojené štáty najviac prispievajú aj do jednotlivých orgánov OSN, ako sú Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) alebo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Washington preto chce "znížiť alebo ukončiť financovanie medzinárodných organizácií, ktorých misie výrazne neposúvajú zahraničnú politiku USA vpred".