Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. máj 2025Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Georgescu sa obrátil na súd pre ľudské práva pre anulovanie volieb

Na snímke Calin Georgescu. Foto: TASR/AP

Georgescu požiadal ESĽP o pozastavenie účinkov anulovania výsledkov prezidentských volieb.

Bukurešť 2. januára (TASR) - Rumunský prezidentský kandidát Calin Georgescu sa ešte v decembri obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, pretože odmieta rozhodnutie rumunského ústavného súdu o anulovaní výsledkov prvého kola prezidentských volieb. TASR o tom informuje podľa agentúry APA a portálu Romania Journal.

Informáciu vo štvrtok potvrdila jeho právnička Maria Vasiová. "Je to prirodzený a absolútne nevyhnutný krok na obranu základných práv nezávislého kandidáta Calina Georgesca aj všetkých rumunských občanov, ktorí si zaslúžia spravodlivý a transparentný volebný proces," uviedla.

Georgescu požiadal ESĽP o pozastavenie účinkov anulovania výsledkov prezidentských volieb. Rumunský ústavný súd tak rozhodol 6. decembra. Od štrasburského súdu tiež žiada, aby Rumunsko zaviazal obnoviť volebný proces a rešpektovať výsledky prvého kola. Sťažnosť prezidentského kandidáta bude posúdená "čo najskôr" počas tohto mesiaca, uviedlo mediálne oddelenie ESĽP pre HotNews.ro.

Krajne pravicový kandidát Calin Georgescu nečakane zvíťazil 24. novembra v prvom kole volieb s podporou takmer 23 percent hlasov tesne pred proeurópskou centristickou kandidátkou Elenou Lasconiovou.

Predvolebnú kampaň poznačila nelegálna koordinovaná kampaň Moskvy na internete na podporu víťazného kandidáta. Ukázali to odtajnené dokumenty spravodajských služieb a na ich základe začiatkom decembra rumunský ústavný súd voľby anuloval len dva dni pred plánovaným druhým kolom. Prezidentské voľby sa preto musia zopakovať.

Utorok bude prevažne polooblačný, teploty vystúpia nad 20 stupňov

Teploty vystúpia na 17 až 22 stupňov C.

- Diplomati z Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska v pondelok vo Washingtone zvolali trojstranné stretnutie, aby potvrdili svoj „neochvejný“ záväzok napredovať vo vzájomnej spolupráci, uviedlo juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí.

- Britský kráľ Karol III. poslal list americkému exprezidentovi Joeovi Bidenovi, oznámil to v pondelok Buckinghamský palác. Kráľ vyjadril Bidenovi podporu po tom, čo mu lekári diagnostikovali rakovinu prostaty.

- Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok povolil vláde prezidenta Donalda Trumpa ukončiť dočasnú právnu ochranu pre približne 350.000 Venezuelčanov, ktorá bráni v ich deportácii z USA.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Kyjev spoločne so svojimi partnermi zvažuje organizáciu summitu na vysokej úrovni medzi Ukrajinou, Ruskom, Spojenými štátmi, krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkou Britániou.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda kanadskej vlády Mark Carney v pondelok odsúdili „hrubé konanie“ Izraela v Pásme Gazy a vyjadrili nesúhlas s jeho rozšírenou ofenzívou v enkláve.

- Iba niekoľko hodín po spečatení postupu futbalistov 1. FC Kolín späť do nemeckej Bundesligy sa kúsky trávnika z ich štadióna objavili v ponuke inzertných portálov ako cenný suvenír.

- Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas pondelkového, viac ako dve hodiny trvajúceho telefonátu venovali okrem konfliktu na Ukrajine aj iným otázkam.

- Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa pred jeho telefonátom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby sprísnil sankcie uvalené na Moskvu, pokiaľ nebude súhlasiť s prímerím.

- Stavebné práce na projekte nového visutého mosta spájajúceho taliansku pevninu s ostrovom Sicília by sa mohli začať v lete 2025, uviedol podpredseda talianskej vlády a minister infraštruktúry Matteo Salvini.

- Americký prezident Donald Trump po viac ako dvojhodinovom telefonáte so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom oznámil, že Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a o ukončení vojny.

- V Dánsku zadržali 28-ročného muža na základe podozrení z nákupu dronov, ktoré mali byť určené na teroristický útok palestínskeho militantného hnutia Hamas.

- Hokejisti Česka zvíťazili nad Nemeckom 5:0 v zápase základnej B-skupiny na MS v dánskom Herningu.

- Hokejisti Francúzska po štyroch roku opäť opustia elitnú kategóriu a predstavia sa v A-skupine I. divízie MS. Rozhodla o tom ich prehra 1:3 so Slovinskom.

- Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu. Podľa nich tento krok predstavuje riziko pre zdravotnícky systém Slovenska a môže viesť k izolácii krajiny v prípade ďalších zdravotníckych kríz.

- Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Polícia obvinila mladíka, ktorý v piatok (16. 5.) opitý havaroval na cudzom aute v obci Hniezdne neďaleko Starej Ľubovne.

- Policajti z Komárna odhalili vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom drog. Vozidlo upútalo ich pozornosť tým, že náhle zabrzdilo a zastavilo pri krajnici.

- Most na ceste I/18 ponad železničnú trať v Poprade bude po 18.00 h opäť otvorený pre dopravu. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Jana Lukáčová.

- Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.