Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Gibraltár rokuje so Škótskom o ich zotrvaní v EÚ

Na archívnej snímke lietadlo na pristávacej ploche na letisku v Gibraltari. Foto: TASR/AP

Jednou z možností je, že Gibraltár a Škótsko, kde sa vo štvrtkovom referende väčšina voličov vyslovila proti brexitu, by v EÚ zostali.


Londýn 28. júna (TASR) - Gibraltár rokuje so Škótskom o pláne, ktorý by umožnil zotrvanie častí Spojeného kráľovstva v EÚ. Informovala o tom spravodajská spoločnosť BBC. Predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo pre BBC potvrdil, že so škótskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou hovoril o rôznych možnostiach. Jednou z nich je tá, že Gibraltár a Škótsko, kde sa vo štvrtkovom referende väčšina voličov vyslovila proti brexitu, by v EÚ zostali.

Podľa BBC sa za ďalšieho potenciálneho partnera týchto rokovaní považuje aj Severné Írsko, kde sa tiež väčšina voličov v plebiscite priklonila k zotrvaniu Británie v EÚ.

"Viem si predstaviť situáciu, keď niektoré časti súčasného členského štátu Spojené kráľovstvo odídu a ostatné zostanú," uviedol Picardo.

Vysvetlil, že by to znamenalo, že daný subjekt by nemusel žiadať o prijatie do EÚ, ale zostal by členom za súčasných podmienok. K tým častiam monarchie, ktoré by EÚ mali opustiť, by sa pristupovalo "nie nevyhnutne v zmysle článku 50" Lisabonskej zmluvy, vysvetlil Picardo.

BBC pripomenula, že pre takýto postup už existuje precedens. Je ním prípad Dánska, ktoré vstúpilo do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) v roku 1973 - spolu s Britániou a Írskom.

V roku 1979 však Grónsko, ktoré bolo dovtedy súčasťou Dánska, získalo samostatnosť a na základe referenda z roku 1982 o tri roky neskôr - v roku 1985 - zo spoločenstva vystúpilo.

Nicola Sturgeonová už v uplynulých dňoch naznačila, že druhé referendum o nezávislosti Škótska je po víťazstve prívržencov brexitu v referende "veľmi pravdepodobné".

Za zotrvanie Británie v EÚ hlasovalo na Gibraltáre viac ako 95 percent voličov. Veľká väčšina Gibraltárčanov chce, aby táto enkláva bola súčasťou Británie, čo potvrdili aj v referende v roku 2002. Jeho vláda koncom minulého týždňa opäť odmietla návrh Španielska na rozdelenie zvrchovanosti nad Gibraltárom medzi Španielsko a Britániu.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.