Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Gigantický počítač UNIVACI predviedli pred 65 rokmi v USA

Na ilustračnej snímke kancelársky počítač na spracovanie textov. Foto: TASR – František Iván

Prvý UNIVAC I sa v súčasnosti nachádza v depozitoch inštitúcie Smithsonian (muzeálny a výskumný komplex v USA).

Filadelfia/Bratislava 13. júna (TASR) - UNIVAC I (Universal Automatic Computer) je predchodcom dnešných osobných počítačov. Presne 14. júna 1951 ho vo Filadelfii v Spojených štátoch amerických (USA) predviedli ako prvý komerčne využiteľný počítač. V utorok uplynie od tejto udalosti 65 rokov.

Na vtedajšie pomery bol dosť drahý (1,6 milióna dolárov - za socializmu po menovej reforme v roku 1953 zhruba 11,5 milióna Kčs), pomalý (0,008 MHz), neuveriteľne veľký (zaberal viac ako 31 metrov štvorcových) a jeho maximálna kapacita dosahovala 12 MB.

UNIVAC I pracoval na základe programu, ktorý bol uložený v pamäti počítača. Vyvinuli ho John Adam Presper Eckert a John William Mauchly, tvorcovia prvého plne elektronického počítača z roku 1946, známeho ako ENIAC (Electronic Numerical Interpreter And Calculator). Eckert a Mauchly sa po úspechu počítača ENIAC rozhodli vstúpiť na pole obchodovania a založili spoločnosť Eckert-Mauchly Computer Corporation. Ukázalo sa však, že sú lepší vedci a inžinieri ako obchodníci, a tak už v roku 1950 ich biznis pohltila spoločnosť Remington Rand. Práve táto spoločnosť 14. júna 1951 dopravila prvý počítač UNIVAC I do štatistického strediska USA (U.S. Census Bureau). Tak sa začala masová produkcia počítačov a ich masové využitie.

Prvý UNIVAC I sa v súčasnosti nachádza v depozitoch inštitúcie Smithsonian (muzeálny a výskumný komplex v USA).

Jedným z prvých užívateľov počítača UNIVAC I bola spoločnosť General Electric, ktorá na ňom rátala mzdy. Gigantické prvé PC (personal computer) si kúpilo 46 firiem, medzi nimi armáda USA.

To, čo robí UNIVAC I nezabudnuteľným je fakt, že ide o prvý PC, ktorý na seba sústredil pozornosť miliónov ľudí. V roku 1952 totiž správne odhadol víťazstvo Dwighta Davida Eisenhowera v prezidentských voľbách v USA.