Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Berlínčania i svet si pripomínajú štvrťstoročie pádu Berlínskeho múru

Bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov odtláča svoje ruky do betónu pripojeného do časti Berlínskeho múra počas recepcie 7. novembra 2014 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Výstava o páde Berlínskeho múru, ktorú otvoril Michail Gorbačov, sprostredkúva zložitú epochu boja medzi dvoma politickými systémami, keď sa rozdelený Berlín ocitol v epicentre studenej vojny.

Berlín 8. novembra (TASR) - Posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov včera v centre Berlína otvoril výstavu venovanú pádu Berlínskeho múru. Informovala o tom agentúra TASS.

Obyvatelia Berlína i jeho návštevníci mali možnosť Gorbačova stretnúť a pozdraviť, keď prišiel k Checkpointu Charlie - hraničnému priechodu, ktorý sa objavil na Friedrichstrasse po rozdelení Berlína na východnú a západnú časť.

"Nejaký čas som tu nebol a som naozaj rád, že som prišiel v tieto významné dni," povedal Gorbačov na slávnostnom otvorení. Doplnil, že sa zúčastní aj sympózia s názvom "Svet 25 rokov po páde Berlínskeho múru - nová kríza, nové pochybnosti, nové múry". Uviedol tiež, že absolvuje schôdzky s viacerými politikmi a vyslovil nádej, že sa sretne aj s kancelárkou Angelou Merkelovou.

V príhovore poukázal aj na zmeny, ku ktorým došlo v Nemecku a jeho hlavnom meste. Spomenul svoju prvú návštevu v Nemeckej demokratickej republike v roku 1966, keď ešte mnoho budov bolo v troskách. "Bolo to temné, ponuré mesto, ale časy sa radikálne zmenili a teraz je tu nová situácia," skonštatoval Gorbačov.

Oslavy 25. výročia pádu Berlínskeho múru sa začali rozsvietením svetiel na mieste niekdajšieho múru v dĺžke 15 kilometrov.
Foto: TASR/AP


V prejave zároveň zdôraznil vznik nových bodov napätia v Európe a vo svete ako celku a upozornil, že "musíme premýšľať znova o tom, ako konať včas, ako odvrátiť zlo a ako sa zachovať všetko to, čo bolo vykonané v uplynulých rokoch".

Výstava o páde Berlínskeho múru návštevníkom sprostredkúva zložitú epochu boja medzi dvoma politickými systémami, keď sa rozdelený Berlín ocitol v epicentre studenej vojny - s ľuďmi, ktorí umierali v snahe dostať sa cez múr, a keď sovietske a americké tanky boli v bojových pozíciách pripravené kedykoľvek zaútočiť. Organizátori výstavy vyjadrili presvedčenie, že Checkpoint Charlie je ideálnym miestom na konanie takejto výstavy.

Bývalý sovietsky líder si vyslúžil široké uznanie za ukončenie studenej vojny. Laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1990 je však v Rusku často obviňovaný z likvidácie Sovietskeho zväzu.

Oslavy 25. výročia pádu Berlínskeho múru sa začali rozsvietením svetiel na mieste niekdajšieho múru v dĺžke 15 kilometrov. Víkendové oslavy pod názvom Odvaha pre slobodu majú podobu obrovského festivalu pre verejnosť a konajú sa pod záštitou spolkovej kancelárky Angely Merkelovej.