Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Grécko začalo stavať stany pre migrantov zo zničeného tábora Moria

Migrant tlačí kôš s osobnými vecami po ceste na gréckom ostrove Lesbos v piatok 11. septembra 2020. Foto: TASR/AP

Desať členských štátov Európskej únie sa dohodlo na prijatí 400 maloletých migrantov bez sprievodu, ktorí zostali po požiari bez prístrešia.

Atény 11. septembra (TASR) – Grécke úrady začali v piatok stavať stany pre tisíce migrantov, ktorí zostali bez strechy nad hlavou po ničivom požiari, ktorý zachvátil v noci na utorok tábor Moria na ostrove Lesbos. Informovala o tom agentúra DPA.

Viac ako 12 000 migrantov z tohto najväčšieho gréckeho utečeneckého tábora je už tri dni bez prístrešia a pravidelného prísunu vody a potravín. Aj počas chladných nocí táboria na okolitých poliach a pozdĺž ciest a absencia hygienických opatrení v kombinácii so vzniknutým chaosom zvyšuje riziko šírenia nového koronavírusu.

Úrady preto hľadajú urýchlené riešenie situácie. V piatok začali pre migrantov stavať provizórny stanový tábor v priestoroch strelnice gréckej armády, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od metropoly Lesbosu Mytilini. V tejto lokalite sa už nachádza jeden menší utečenecký tábor nazývaný Kara Tepe.

Mnohí miestni obyvatelia podľa agentúry Reuters s výstavbou nového stanového tábora pre migrantov z Morie nesúhlasia. Na ostrove totiž silnejú protiutečenecké nálady a jeho obyvatelia dúfali, že po požiari migrantov z ostrova odvezú.

V snahe vyhnúť sa protestom preto úrady pri výstavbe provizórneho tábora postupujú obozretne: oficiálne neprezradili miesto, ktoré bolo preň určené. Stany a ďalšie potreby prevážali na miesto vrtuľníkmi.

Nespokojní utečenci usporiadali v piatok krátky protest na ceste do hlavného mesta Mytilini a požadovali povolenie na odchod. Protestujúci tlieskali, spievali a tancovali. Niektorí držali tabuľky s textom, v ktorom žiadali o pomoc Nemecko. Protest prebehol podľa agentúry AP pokojne.

Chronicky preplnenú Moriu požiarom takmer celú zničil. Tábor bol prechodným domovom pre približne 12.700 ľudí (vrátane zhruba 4000 maloletých) prevažne zo Sýrie a Afganistanu, čo viac ako štvornásobne prevyšovalo jeho kapacitu. Grécke úrady uviedli, že požiar zrejme založili samotní migranti, rozhorčení zo zavedenia karanténnych opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Karanténu zaviedli v tábore minulý týždeň, keď tam zaznamenali prvý prípad nákazy. Pri následnom testovaní bolo identifikovaných minimálne 35 nakazených migrantov. V zmätku, ktorý vznikol v dôsledku požiaru, však s nimi úrady stratili kontakt, píše Reuters.

Desať členských štátov Európskej únie sa dohodlo na prijatí 400 maloletých migrantov bez sprievodu, ktorí zostali po požiari bez prístrešia.